Изключително тежки усложнения, изненадващи дори за специалистите, дават върлуващите тази зима грипни вируси, показа проверка на "Пазарджишка Марица". Трима от всеки 10 постъпили в Специализираната белодробна болница в Пазарджик търсят помощ, след като са започнали да храчат кръв. Хората идват примрели от страх, че това може да означава рак или туберкулоза, разказва управителят д-р Никола Пенчев. Най-често рентгеновата снимка отхвърля тези опасения, но съвсем не е повод за успокоение. Стигналите до кабинетите на пулмолозите са в изключително тежко състояние и се налага дълго да се лекуват в болница. Всички 36 легла в Белодробната болница са пълни и не достигат. Всеки ден от средата на декември досега са претъпкани и коридорите пред лекарските кабинети.


Д-р Пенчев, разбрахме, че и Специализираната белодробна болница е пълна с пациенти, получили усложнения от грип. Така ли е? 

- Да, тази година грипът определено протича доста по-тежко. През последните три седмици коридорите ни са пълни всеки ден - нещо необичайно по принцип. Усложненията като че ли не са чак толкова чести, но пък са тежки. За първи път имаме пациенти с храчене на кръв, съпровождащо пневмонията. Този симптом е труден за овладяване, опасен едновременно. Това е нещо ново и за мен, изненадан съм. Хората идват в паника - мислят си, че е рак, туберкулоза или кой знае какво. Нормално е за психиката да реагира така. 

За съжаление, имам информация, че няколко от пациентите, които насочихме към по-високо специализирани болници в София и Пловдив, и там не се подобряват. За един човек, малко над 60-те, знаем, че е починал. За друг, който също беше с храчене на кръв, предстои ревизия, може би ще се окаже с белодробен тромбоемболизъм. При него също всичко започна и премина като типичен грип с усложнения, но стигна много далеч. Извадихме късмет, че започна студ и той възпря донякъде разпространението на вирусите. При едно по-меко време можеше да се стигне до епидемиологичен взрив. 


На какво се дължи това храчене на кръв? 

Следствие е от самия възпалителен процес. Води до спукване на капиляри, до абсцедиране на белодробна тъкан. Над 3 процента от болните имат този симптом. При предишни грипни епидемии това почти го нямаше, за толкова години съм го виждал при единици. Тази година така се случи, че е едно от масовите усложнения. Имаме и пациенти със загнояване на белия дроб и други тежки белодробни проблеми. Някои насочихме към гръдни хирурзи. Тежка патология и трудно се оправя. Но имаме професионалния опит, имаме капацитета, да се надяваме, че ще се справим с всички.

Персоналът при вас е доста свит, справят ли се колегите ви с такъв наплив на болни? 

- Имаме четирима специалисти, наети на допълнителни трудови договори за доболнична помощ. Те не могат да се оправят до обяд с всички чакащи пред кабинетите си. Остават до 15 до 17 часа - докогато се наложи. Явно тази година и джипитата преценяват, че усложненията от вирусните заболявания протичат по-тежко. Много по-често насочват болните към нас, не се ангажират сами да лекуват и да проследяват възстановяването. И така е правилно.

От декември, когато е започнал напливът на болни, досега колко пациенти в тежко състояние сте лекували в Белодробната болница? 

- През цялото време отделението е било пълно, на моменти - с допълнителни легла, кушетки. Местата са 36 и не стигат. На моменти е имало дори спорове между колегите кой пациент да приемем и кой да изчака ден-два. До усложнения стигат не само възрастните, има и по-млади. Лошото е, че неочакваният нов контингент запълва изцяло целия ни капацитет от легла. А ние имаме и хронично болни, които са най-потърпевши. Те са с диагнози, които лекуваме по 8-10-12 дни, по-специфично е, с кислород, системи и така нататък. На тях в момента почти нямаме възможност да обърнем внимание. 

Справяте ли се с ограничените лимити от НЗОК? 

- Единствената положителна нотка е, че Здравната каса леко се пораздвижи и ни спусна преди два дни един тримесечен бюджет. Това все пак малко ни ориентира, защото през декември, да речем, работихме при същата обстановка - предгрипна, но със същата патология - без лимит. Той ни бе спуснат на 23-24 декември. Към тази дата отдавна сме надхвърлили лимитите и цифричките, които чиновнически ни спускат. С новото решение пак сме затруднени, защото с парите не можем да се справим с всички болни, нуждаещи се от помощта ни, но поне е някакъв ориентир. Другата положителна новина е, че Надзорният съвет на касата е взел решение от реализирани икономии, които по техни думи са около 6-7 милиона лева месечно, да бъдат изплатени надлимитните дейности за 2016 година. Адмирации за новия Надзорен съвет - явно има възможност да не работят толкова догматично и да вземат по-гъвкави решения, въпрос на желание.

Можем ли да се предпазим от тези усложнения и как? 

- Може, като търсим навреме специалист. Преди да дойдат при нас, повечето пациенти са минали през джипито си. Тук е голямата им отговорност - да направят точна преценка на състоянието, както и дали то изисква консултация със специалист. Обикновено личният лекар пръв поема наблюдението, а тънкостта е навреме да усетят, ако лечението не върви или не води до очакваните резултати. Грипът си има класически клинична картина. Но като виждаш, че температурата се задържа висока повече от 4-5 дни или че болният има кървави жилки в секретите, това е ясен знак, че е време да се намеси специалист. Към семейните лекари съветът ми е да не пренебрегват рентгеновото изследване. Така проблемът ще се хване навреме и няма да се даде възможност на инфекциите да напреднат и да навлязат в стадий, който по-трудно се овладява. Наблюденията ми в последните дни показват, че джипитата имат направления. Като видяха колко е тежък грипът, всички резерви сякаш са извадили. 

- Ами ако на някого му откажат талон за консултации, има ли възможност за преглед на частни начала, за да е сигурен, че се лекува правилно? 

- Може, разбира се. При нас прегледът е 20 лева. Но често като видим, че пациентът е затруднен, го изпращаме на рентгенова снимка. Тя е 15 лева. Ако е чиста - добре. Ако видим проблем, вече си придвижваме хората по линия на общественото осигуряване. Рентгенът е най-обективен - всичко се вижда. На слушалката може и да не се чуе, но машината не пропуска.

Често ли идват пациенти на частни прегледи - дали защото им е отказано направление, дали защото са неосигурявани? 

- И сега имаме болна, която ще настаним в отделението. Жената е точно с пневмония и кръвохрачене, но с прекъснати осигуровки. Сама поиска да си плати клиничната пътека, както е по Здравна каса. Тя дължи около 800 лева за осигуровки за времето, за което са  прекъснати. Ще плати почти половината от тези пари - толкова е пътеката. Но сама така прецени. Предполагам, че е била на гурбет, питаше дали може да плати в евро. Много хора прекъсват здравното си осигуряване по тази причина. Но интересно, че като им се наложи, предпочитат да платят лечението, а не липсващите вноски. През ден имаме такива случаи.

- А още ли са толкова много гурбетчиите с туберкулоза? 

- Първо искам да припомня, че лечението на туберкулоза го поемаме на 100 процента и за неосигуряваните. Финансирането не е по Здравна каса, а от Министерството на здравеопазването. Ако има пациенти, които имат някакви признаци, е хубаво да минават и да се преглеждат периодично. Рискови са така наречените гастарбайтери - отиват за няколко месеца, сменят климат, среда, начин на живот и хранене, на четвъртия-петия месец се прибират с тежката кашлица, с изпотяване, задъхване. Такива задължително трябва да минават през нас, без да се притесняват, че не са осигурени. Ако използват седмиците на отворените врати, и прегледът им е безплатен. Извън тях може да се наложи да платят една снимка от 15 лева, но за тези пари или ще получат спокойствие, че всичко е наред, или адекватно лечение.

Източник: "Марица"