Уникална пещера е скрита в Западните Родопи, пазят местонахождението й в голяма тайна заради пътека от бисери
Когато тръгнали да проучват този район от Родопите родните спелеолози се натъкнали на малък отвор, който бил едва забележим между шубраците. Те решават да проверят какво се крие зад него и останали удивени. След като влизат навътре в изкуствено прокопаната галерия, пред тях се разкрива зашеметяваща гледка. Те виждат пътека от пещерни бисери, а стените и таваните са покрити със снежнобели образувания.
Забележителното е, че само за 50 години те са нараснали до такава степен. Обикновено се смята, че 1 см се образува за около 100 години. Според спелеолога именно това превръща мястото в истинска лаборатория за изследователите.
Районът на Западните Родопи над Ракитово е особено интересен откъм наличието на пещери, допълва и Ваньо Гьорев, един от основателите на Българското пещерно дружество и член на Управителния съвет на неправителствената организация. До момента в ракитовско има проучени над 15 пещери, като безспорно най-интересна си остава „Лепеница“. Тя е най-голямата и водните части в нея имат продължение. Надяваме се тази есен да се събере силен екип от водолази, който да довърши това изследване и трябва по-специална подготовка.
Ракитовският район е интересен, защото там пещерите са в мрамор и както в Ягодина, с тази разлика обаче, че районът на Ракитово е контактна зона, т.е. има мрамори, които граничат с гранити. Може да не са много големи като обеми и дълбочина пещерите в района, но са изумителни с вторични образувания-с т.нар. сталактити и сталагмити, пещерни бисери-този район е много благодатен. Последната пещера - образно наречена Бисерната-има изключителна наситеност на такива образувания. Силна минерализация, която я прави интересна. Може би тепърва ще открием и по-сложни, и по-дълбоки системи, надяват се пещерняците и определят Ракитово като приоритетен терен.
Последвайте ни
0 Коментара: