Днес ще ви разкажа за историята на крепостта край Перник и нейният най-легендарен защитник. Той успява цели 2 пъти да удържи крепостта срещу един от най-великите ромейски императори – Василий II.

Става въпрос, разбира се, за големият български военначалник Кракра Пернишки, оставил своето име в нашата история, пише Poznanieto.bg.

История на крепостта Перник

Земите около Перник са присъединени към България за пръв път по времето на хан Крум през 809 година. При неговия син Омуртаг се създава и известната крепост Кракра, която служи като важен граничен устой срещу ромейските атаки над страната. Постепенно при следващите български владетели, тя претърпява и допълнително развитие, като знаем най-вече за действията по времето на цар Петър. Тя дори се споменава в житието на Свети Иван Рилски, като там е посочена под името “Периг”. Така постепенно се стига до нейният най-известен ръководител, останал в нашата история. Става въпрос за Кракра Пернишки.

1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри!

Кой е Кракра Пернишки

За съжаление, не знаем особено много за неговата личност. Най-вероятно се предполага, че е част от прабългарската аристокрация заради своето име. В края на управлението на цар Петър, източна България е под сериозна разруха заради нашествията на Светослав и по-късно на ромейския император Йоан Цимисхий. Поради тази причина, много от българската аристокрация, която не съдейства на ромеите бяга в западните български земи, които са под контрол на комит Никола и неговите синове. Смята се, че точно такъв е случаят и с Кракра Пернишки.

Победите на Кракра срещу Василий II Българоубиец

Василий II е с много лоша репутация в нашата история заради зверствата, които е извършил срещу българите. Въпреки това, трябва да се признае, че това е един от най-способните военни стратези в историята на Източната Римска империя. Кракра успява цели 2 пъти да надделее в двубой с императора. Ето кои са тези случаи:

Обсадата на Перник 1004 година

По това време, Василий постига поредица от победи над българската войска, включително водена и от Самуил. България е пред цялостен разгром от страна на византийския император, който току що е превзел голямата крепост Видин през 1003, разбива Самуил през 1004 и превзема Скопие през 1004. Пернишката крепост е единствената по пътя, която остава в тила на ромеите. Кракра успява да задържи крепостта и дори да нанесе поражение на ромейския император. Загубата и други събития във Византия принуждават Василий II да се върне в Цариград, а българите успяват да си върнат Скопие. Многократна императорът се опитва да подкупи Кракра, но не му се получава.

Обсадата на Перник 1016 година

Това вече е по времето на Иван Владислав. България е много близо до края си след загубата на личността на Самуил и неговият син Гавраил Радомир. Въпреки престъплението си срещу Самуиловия син, Иван Владислав се опитва да спаси българската държава. На помощ му идва Кракра, който успява да удържи повече от 3 месеца ромеите пред своята крепост. Двамата българи успяват да обединят войските си и да победят ромеите през 1016 година.

Планът на Кракра за спасение на България

Кракра се превръща във вторият най-важен човек в държавата след царя. Той е натоварен с идеята да привлече на българска страна печенегите, които да нападнат Византия от север и да облекчат положението върху западните български земи. Този му план е неуспешен и след смъртта на Иван Владислав, българската държавност губи дори и минималните си шансове за оцеляване.

През февруари 1018 година, Кракра заедно с подвластните му повече от 35 града се подчиняват на властта на ромеите и така приключва историята на този голям герой.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук