Венчавките забранени чак до Гергьовден
През следващите седмици свещеници ще венчават двойки само по изключение
От 18 март започнаха великденските пости в чест на Възкресението на Божия син Исус Христос. Те са 40 дни до Пасхата, която тази година се пада на 5 май. А дотогава според канона църковните бракове са строго забранени. Свещеници коментираха пред „Телеграф“, че реално ветото за венчавките дори обхваща периода след Гергьовден – т.е. чак до 7 май.
През следващите седмици свещеници ще венчават двойки само по изключение. Изисква се разрешение от владиката в съответната епархия или зелена светлина направо от Светия Синод.
Такива церемонии се допускат при болест на някого от младоженците, тръгване на война, на дълъг гурбет или при други извънредни обстоятелства, коментираха клирици.
По отношение на трапезата от 18 март се забранява консумацията на храни с животински произход – мляко, месо и яйца.
Първата седмица на Великия пост (както и последната) e най-строга. Тогава най-ревностните християни не консумират дори растителна мазнина, виното също се счита за греховно. До сряда някои практикуват тримирене. Това е доброволно говеене от най-високата шеста степен.
При него човек прави жертва в името на Бога, като не приема дори храна и вода. На този подвиг обаче се решават предимно монаси или хора със сериозен тренинг по отношение на постенето. Според библейските легенди на същия аскетски режим е бил Христос в пустинята, но не три, а цели 40 дни.
По време на великденския пост консумацията на риба се разрешава само на 25 март по повод празника Благовещение. Такъв момент има и през април на Цветница (28-и), а денят е посветен на входа Господен в Йерусалим.
По отношение на отказа от по-питателното блажно меню Църквата е отредила някои изключения. В най-общия случай те се отнасят за болните, бременните, малките деца и пътешествениците. Те са освободени от говеене или са на по-облекчен режим по преценка на свещеник.
Добре е да се знае още, че според църковните правила консумацията на безгръбначни животни (охлюви, миди, скариди, октоподи и др.) не нарушава християнския пост.
Свещениците обаче наблягат на духовния му смисъл. При него човек трябва да „изправи мислите и поведението си“, като стане по-добър. И редовно да ходи на черква за служба, молитва, както и да приема църковните тайнства Изповед и Причастие.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: