Външния министър: България си поставя като цел за "Шенген", датата...
Първи октомври би могла да бъде реалистична дата за приемането на България в Шенген смята Николай Милков
Първи октомври би могла да бъде реалистична дата за приемането на България в Шенген. Това заяви служебният министър на външните работи Николай Милков на пресконференция в Министерството на външните работи след срещата му с унгарския му колега Петер Сиярто.
Милков уточни, че това не е дата, която е съгласувана с партньорите на страната ни, но България си поставя първи октомври като цел.
Стокообменът между България и Унгария може да надмине два млрд. лв. тази година, каза още служебният министър, като уточни, че това е една много добра цифра и показател, който говори за присъствието на Унгария в България, включително и като инвеститор, както и за българското присъствие в Унгария.
Милков отбеляза, че Сиярто е първият външен министър, който е на посещение в България през тази година.
По думите му с Унгария ни свързват вековни връзки на нашите народи, които датират още от Средновековието.
"Върхът в нашите отношения е в момента. Двете държави членуват в Европейския съюз и НАТО, споделят общи политически приоритети и двата народа споделят общи ценности", добави той.
Съгласихме се, че трябва да продължим взаимодействието в рамките на ЕС и НАТО, където ключовият въпрос е постигане и поддържане на консенсус по всички въпроси, които се обсъждат, каза още Милков.
Петер Сиярто за войната
Последиците от войната са лоши, както за Унгария, така и за България, заяви министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто.
Според него от Западните Балкани има все по-голям натиск от миграцията. Затова трябва да разчитаме на сигурно и коректно сътрудничество между България и Унгария, от което ние сме много доволни, отбеляза унгарският министър.
По думите на Сиярто, вследствие на войната в Украйна и санкциите, една от най-големите последици са предизвикателствата за енергийните доставки в Европа. Този въпрос не е идеологически или политически, той е физически, отбеляза още той.
За да можем да снабдим страната с енергия, имаме нужда от енергийни ресурси, а второ - имаме нужда от маршрут за транзит. Енергийните доставки в Унгария са сигурни, защото нашите доставчици са сигурни, както и транзитните страни, коментира Сиярто.
Унгарският министър отбеляза, че миналата година през България Унгария е внесла 4.8 млрд. куб.м природен газ. И България, и Унгария използват ядрена енергия, но заради европейски забрани транспортът на ядрените елементи от Русия станал невъзможен.
"Трябва да намерим нови маршрути за транспорт. И този маршрут сме намерили с помощта на България. От декември м.г. ядрени отоплителни елементи за унгарския реактор пристигат през България и Румъния", подчерта Петер Сиярто.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: