Наричаха го „кафявото злато“ на България, индустрия, която осигуряваше огромент процент от брутния вътрешен продукт на страната. През 80-години пък производството добива такъв размах, че България е в челото по износ на тютюн и тютюневи изделия.

Хиляди нашенци се препитават от него, пише по темата във водещото си заглавие петчатното издание „Родопи voice“.

„В нашия край фамилиите, които се занимаваха с тютюнопроизводство, бяха едни от най-заможните. Строиха къщи на по три-четири етажа. Някои дори се хвалиха, че имат толкова събрани средства, че могат да си купят по един апартамент в трите най-големи града на страната“, разказват родопчани.

Този отрасъл е вече отживелица. Стопаните се топят година след година. ЕС не субсидира отрасъла, но в България, защото в Гърция е различно. Внуците на старите тютюнджии пък отдавна са гурбетчии в Западна Европа.

„Произведох и реализирах 70 000 килограма висококачествен тютюн от сорта „Вирджиния“, платено ми бе само за 17 283 килограма“

С този мотив едноличен търговец от региона, за когото тютюнопроизводството е семеен бизнес, подаде жалба в Административния съд срещу Държавен фонд „Земеделие“. Той е поради отказ на заместник изпълнителния директор на Фонда да бъдат нанесени корекции на заявените изкупени и премирани количества тютюн за предходната национална помощ, обхващаща периода 2016-2018 години.

Искът на родопчанина се позовава на измененията на Закона за подпомагане на земеделските производители, който позволява промяна на действителните данни за реализираните количества качествен тютюн.

Те били в размер на 70 000 кг., като в подкрепа на искането били приложени договор за производство и изкупуване, както и фактури.

През март т.г. била изплатена предходна национална помощ за 2016-та. Въпросната сума обаче касаела единствено отразени в регистъра 17 283 кг. тютюн от сорт „Вирджиния“, а не действителните заявени такива в размер на 70 000 кг.

Административният съд остави без разглеждане жалбата против отказа на фонда за нанасяне на корекции с мотив, че процесното писмо на ДФ „Земеделие“ има уведомителен характер, а Фондът няма правно основание за извършване на корекции на количествата тютюн, вписани в регистъра на тютюнопроизводителите. В този смисъл писмото не засяга правата и интересите на жалбоподателя, а има информационен характер. Съдът прецени, че в случая няма годен за оспорване акт.