Решението на президента Румен Радев да насрочи възможно най-ранната дата за провеждане на изборите и в същото време да поиска редица кардинални промени е йезуитско и по никакъв начин не подпомага както вота у нас, така и възможността на сънародниците ни зад граница да гласуват.

Това заяви зам.-председателят на ПГ на „Обединени патриоти“ и зам.-председател на НФСБ Борис Ячев пред България он Ер. 

„Ако президентът толкова се грижеше за това българите в чужбина да могат да упражнят правото си на глас, то тогава трябваше да избере дата, някъде към средата или края на май“, посочи Ячев.

По думите му тогава се очаква в повечето държави на ЕС епидемичната обстановка да бъде успокоена, мерките на социална изолация да бъдат отхлабени и да се разреши пътуването между градовете, за да могат нашите сънародници да отидат до съответните секции. 

„В момента в повечето европейски държави са въведени строги мерки.

Ето, преди ден Нидерландия затегна изискванията, движението между отделни селища е силно затруднено, наложен е вечерен час“, подчерта зам.-председателят на НФСБ.

Той цитира писмо на българи от Германия, от което става ясно, че за да бъдат разкрити секции, в които нашите сънародници там да гласуват са нужни минимум 60 дни.

„Външно министерство трябва да отправи искане за разкриване на такива секции и за това има определен немалък срок. Такова е изискването на германските власти.

Защо Румен Радев, като иска да осигури максимална възможност на българите зад граница да гласуват, не се съобрази с това“, реагира Борис Ячев. 

По думите му се цели поставянето на редица подводни камъни и миниране на изборния процес.

Той категорично отхвърли тезата за гласуване по пощата. „При това качество на пощенските услуги в момента, при затруднената възможност на много българи, сезонни работници в европейските държави да посочат точен адрес, на който да бъде върната изборната бюлетина и запазена тайната на вота – това е невъзможно.

Какво се получава? Президентът настоя за спешни мерки, определи ранна дата, но на практика не даде възможност на българския Парламент по някакъв начин да реализира тези мерки“, коментира зам.-председателят на НФСБ. 

Борис Ячев бе категоричен, че налагането на промени в Изборния кодекс в 12 без 5 никога не дава добър резултат и припомни поправките на Мая Манолова, „на които и до днес берем отровните плодове“.