Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов полага максимални усилия да направи правителство в сложната конфигурация от четири парламентарни сили, между част от които липсват допирни точки - това пише в свой анализ "Епицентър".

Срещите с политическите формации, декларирали евентуално участие в кабинет, лидиран от ГЕРБ, продължават днес.

ГЕРБ-СДС припозна за свои партньори и изпрати покани до "Демократична България" (ДБ), без "Продължаваме промяната" (ПП), "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН) в търсене на допирни точки.

Разговорите са по теми между експерти на съответните формации, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска повече време от президента Румен Радев, преди той да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет. 

Засега е декларирано сходство в управленските възгледи между ГЕРБ и ДБ, които достигнаха дори до представяне на свои варианти за управленска програма.  Двете формации посочват, че приоритетите за страната са "преодоляване на кризата в публичните финанси, енергетика, правосъдие и борба с корупцията, модернизиране на инфраструктурата в сектор "Водоснабдяване" и механизъм за вземане на решения между участниците в управлението". Но това далеч не е достатъчно.

Непреодолими противоречия

ПП създават хаос и спъват ДБ

Проблем пред създаване на бъдещо правителство са коалиционните партньори на ДБ - "Продължаваме промяната", които не само категорично отказват да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ, но и допълнително внасят хаос и плетат вътрешни интриги.

Бомба от преговорите с ГЕРБ: Хора от ДБ осветлиха болните мераци на ПП

От партията на Кирил Петков и Асен Василев настояват всеки, с когото могат да водят преговори за правителство, да подпише декларация, в която партията иска "санитарен кордон" около ДПС – НОВО НАЧАЛО и е готова да приеме законодателни промени за спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. 

Това е откровен рекет и ГЕРБ не приемат този стил на политическо поведение. Още повече, че декларацията на ПП-ДБ за "кордона" съдържа противоконституционни текстове. Същото се отнася и за внесения от ПП-ДБ законопроект за спиране процедурата по избор на нов главен прокурор.

Това спъва ДБ в стъпките им към общо управление с ГЕРБ - ако подпишат с Борисов, трябва напуснат коалицията с ПП, а те все още не са готови на такъв ход.

В момента има само два варианта за евентуално управляващо мнозинство - коалиция с участието на ГЕРБ или обединение на принципа анти-ГЕРБ, е становището на председателя на парламента Наталия Киселова. "Ако не се разберат ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България", шансовете за кабинет силно намаляват", смята Киселова.

ДБ без допирни точки с БСП

ДБ не могат да намерят допирни точни с БСП както по отношение на социалната сфера, така и на външната политика и по специално войната в Украйна и продължаващата военна помощ, която България оказва  на Киев.

БСП също трудно ще подпише коалиционно споразумение с ГЕРБ като се има предвид решението на Конгреса на столетницата, което не позволява това. В същото време новото ръководство на БСП е убедено, че България трябва да има редовно правителство и полага усилия да се намери компромисен вариант.

ИНТ - Несигурен партньор

Хората на Слави Трифонов са несигурен партньор. Те са недоволни, че нито една от тези партии не подкрепи техния кандидат за шеф на парламента Силви Кирилов и винаги могат да извадят аргументи, с които да взривят коалиционни отношения.

Личността на премиера

Съставянето на кабинет е изключително важно както за Борисов персонално, така и за партия ГЕРБ. С оглед на геополитическата ситуация и тежките проблеми, пред които е изправена страната, Борисов е най-подготвеният за този пост.  На останалите три политически сили категорично отказват да подкрепят кандидатурата му.

В името на това Борисов даде да се разбере, че е готов да отстъпи от настояването си да бъде премиер. "Аз никога няма да стана причина нещо да не се случи. Знам, че няма кой да го направи по-добре от мен, но накрая това ще бъде колективно решение", е позицията му.  

Бомба от преговорите: Борисов няма да направи това, а ядрената опция е...

Така ГЕРБ и най-вече Борисов, трябва да решат проблема с фигурата на премиера. Кабинет с друг министър-председател би бил по-слаб политически и с по-къс хоризонт. Засега единственото име, което се спряга за евентуален премиер, извън Борисов, е на Росен Желязков.

Пеевски става остра опозиция

Ако се направи редовно правителство, то веднага ще се сблъска с тежко предизвикателство – ДПС-НОВО НАЧАЛО остава в опозиция и това ще бъде остра опозиция.

"Господин Борисов е първа сила. Като гледам бройката, която преговаря с него, е достатъчна за кабинет.

Нека да го направят по-бързо и да работят за България, а ние ще бъдем опозиция, ако те успеят, и ще посочваме всички грешки", каза Пеевски, давайки да се разбере, че ще критикува конструктивно, но няма да сваля кабинета с протести.

Пеевски обаче е категоричен, че "сформирането на правителство с първия мандат само би могло да отложи във времето новите предсрочни избори".

Повечето наблюдатели споделят неговото мнение - предсрочните избори са неизбежни.

За главата на един прокурор

Процесът по избора на главен прокурор влияе върху процесите по съставяне на правителство. "Главата" Сарафов се превръща в залог за управляващо мнозинство.

Внесеният от ПП-ДБ законопроект, с който се спира този избор, се слага на масата за преговори, въпреки видимите му противоречия с Основния закон. Ако ГЕРБ и Борисов отстъпят и дадат "главата" на Сарафов на ПП-ДБ, това ще е страхотен удар върху прокуратурата с непредвидими последици за самия Борисов и неговата партия. 

Желанието на Кирил Петков и хората му да видят отново Борисов зад решетките ще се превърне в реалност при нов главен прокурор, излъчен от средите на Сорос в България.

Радев не може да бави повече връчването на мандата

Какви ще са стъпките на ГЕРБ в първите дни на Новата година, предстои да видим. Президентът обаче повече не може да бави връчването на първия проучвателен мандат и вероятно това ще стане другата седмица.

Изборите бяха на 27 октомври. Първото заседание на 51-ото Народно събрание - на 11 ноември. 

На 10 декември държавният глава даде начало на конституционната процедура на консултации с парламентарно представените политически сили, преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

Официалните преговори за редовна власт започнаха в седмицата преди Коледа - на 16 декември.

И продължават вече трета седмица.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!