Борисов пред лидерите на ЕНП: Изключително важно да се постигне съгласие за...
България подкрепя обвързването на европейските средства със спазването на принципите за върховенство на закона, подчерта премиерът
Във фокуса на разговорите на лидерите на ЕНП бе предстоящото заседание на Европейския съвет на 10 и 11 декември, както и темите, които държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС ще дискутират, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
В рамките на срещата Бойко Борисов благодари на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и на главния преговарящ от името на Европейския съюз за „Брекзит“ Мишел Барние за огромните усилия, които са положили и продължават да полагат за преговорите между ЕС и Великобритания за търговското споразумение.
„Имате пълното ни доверие и Ви благодарим за неуморния труд. Искрено се надявам до края на годината да имаме споразумение“, посочи премиерът.
По темата за приемането МФР и Пакета за възстановяване, Борисов бе категоричен, че не трябва да се допуска ново забавяне.
„Пандемията постави под изпитание здравните ни системи и националните икономики. Затова е изключително важно да се постигне съгласие. Не бива да има пречки пред бързото възстановяване на Европа“, отбеляза той и отново подчерта, че България подкрепя обвързването на европейските средства със спазването на принципите за върховенство на закона.
Министър-председателят изрази своята надежда, че темата ще бъде затворена още в рамките на Германското председателство на Съвета на ЕС, което приключва в края на 2020 г.
Лидерите на ЕНП обсъдиха и напредъка по осигуряването на ваксини срещу COVID-19.
“Вярвам, че Европейската агенция по лекарствата и ЕК възможно най-скоро ще одобрят първите ваксини и ще можем да стартираме имунизацията. В България сме готови да посрещнем ваксините още днес. Надявам се с тях по-бързо да си върнем нормалния начин на живот“, каза премиерът Борисов.
Друга тема, която бе във фокуса на разговорите, е за климатичните промени и „Зелената сделка“.
Министър-председателят подчерта, че страната ни подкрепя стремежа на ЕК за зелена трансформация. „За нас това е предизвикателство, но и голяма възможност да направим икономиката си по-иновативна и природосъобразна.
Разбира се, ние ще разчитаме на подкрепата на ЕК за гарантирането на плавен, справедлив и социално поносим преход“, завърши Бойко Борисов.
Последвайте ни
0 Коментара: