Демерджиев: Притесненията ми за Гешев са верни, доказателството е...
Аз многократно съм апелирал, апелирам и сега от трибуната на Народното събрание да се върне компетентността на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" да разследва магистрати, каза вътрешният министър
В прокуратурата има много дела, приключени от полицията, по които не се работи.
Това обяви министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев по време на изслушване в пленарната зала в отговор на въпрос от депутата Бойко Рашков колко са делата, оставени "на трупчета" от държавното обвинение.
Изслушването е във връзка с изнесената от главния прокурор Иван Гешев и заместник-главния прокурор Борислав Сарафов информация за целенасочено и противоправно забавяне на наказателни производства.
"Към днешна дата такива производства има поне 8 в Главна дирекция "Национална полиция". Това са най най-значимите случаи според нас.
В Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" има 15 такива случаи, по които преценката е, че не се работи, по необясними за нас причини и те не се връщат обратно, за да се довършат и изработят, а в областните дирекции, без тази информация да е изцяло обобщена, случаите, които са ми подадени към момента, тъй като не са от всички областни дирекции, са 75.
Според мен това са прекалено много, твърде много случаи".
Случилото се през последната седмица показва, че притесненията ни за процесите в прокуратурата са основателни, каза още вътрешният министър по време на изслушване в Народното събрание.
Иван Демерджиев направи две законодателни предложения, за да се преустанови практиката за забавянето на дела.
Едното - да бъде създаден публичен регистър за актовете на прокуратурата, с които завършват наказателните производства. Според него прозрачността и публичността на техните действия ще има дисциплиниращ ефект.
Втората законодателна промяна е по отношение на разследването на магистрати.
"За съжаление към момента компетентни да разследват магистрати са само следователите. При това положение, когато те са в системата на прокуратурата, е много ясно за всички до каква степен може да се постигне обективност и как би могъл един следовател да разследва поставения над него в йерархията прокурор успешно.
Аз многократно съм апелирал, апелирам и сега от трибуната на Народното събрание да се върне компетентността на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" да разследва магистрати. При наличието на такава алтернатива ще има много повече инструменти да се следят процесите в съдебната власт, те очевидно са притеснителни."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: