Всеки един избор е проверка на доверието. За мен грешка беше, че темата за оставката беше в самата предизборна кампания. Това заяви юристът и дългогодишен политик Екатерина Михайлова.
По думите й кампанията трябва да бъде центрирана във фигурата на президента – какво ще направи този човек, каква е неговата визия. „Той трябва да присъства като залог в тази кампания, а не оставката. Това доведе до протестния вот, а той бе предизвикано от изявленията”, каза тя пред БНТ.
 
Според нея, за да бъде избегната катастрофата във всяко едно отношение в държавата, основните политически сили трябва да постигнат съгласие. „Добра новина е от предходните дни е, че при срещата си Росен Плевнелиев и Румен Радев постигнаха съгласие да направят заедно служебно правителство. Ако могат отново заедно да определят и датата за предсрочните избори, би било добро решение”, посочи тя.  

Михайлова добави, че не е важно на коя точно дата ще се проведе предсрочният вот, а да се вземат прагматични решения в интерес на гражданите. „Гражданите ще оценят едни подобни действия. Разрушителните действия ще бъдат наказани през вот”, заяви Михайлова.
 
По темата с бюджета за следващата година юристката заяви, че трябва да се приеме бюджет, който да даде стабилност, а реформите да ги оставим след изборите.

Що се отнася до това дошло ли е време за Велико Народно събрание и нова конституция, Михайлова заяви, че това не може да се прави кампанийно. „Ако говорим за нова конституция, трябва да се съберат експертите и политическите сили и да се прегледа конституцията. Минаха 25 години, видяха се добрите й страни, както и проблемите й. Не трябва нещата да се гледат на парче”, подчерта Михайлова и добави, че не вижда в рамките на този парламент да се предприемат толкова сериозни неща като свикване на ВНС.
 
Тя каза още, че след проведения паралелно с президентския вот референдум избирателната система трябва да се промени, но с точен разчет –какво е се случи, ако се приеме мажоритарна система.
„Не съм оптимист да се направят толкова сериозни промени в оставащото време, което има този парламент. Изборният закон е тежък сблъсък на интереси на всяка една от политическите сили”, каза още Екатерина Михайлова.