Хипотеза: Ето развитие на ситуацията в страната при оставка на кабинета
Бойко Борисов има два възможни варианта за действие пред себе си
Ето че според всички предварителни резултати влизаме в хипотезата “Борисов” – оставка на кабинета. Това може да се случи още в сряда, когато има редовно заседание на Народното събрание, пише в. Труд.
След приемането й възможните сценарии са два.
По конституция президентът няма право да разпуска парламента през последните три месеца от мандата си. Това означава, че Росен Плевнелиев ще трябва да проведе обичайните консултации с партиите, а след това да започне въртележката с връчването на мандати. Най-напред ще трябва отново да даде мандат за сформиране на правителство на най-голямата партия в парламента – ГЕРБ.
И тук Борисов ще трябва да вземе решение дали да продължи да управлява със сегашния си коалиционен партньор – Реформаторския блок и с подкрепата на Патриотичния фронт. И двете сили му носят повече негативи, отколкото позитиви. Реформаторските министри вършат безсмислици и скачат от скандал в скандал и това рефлектира върху доверието към мандатоносителя ГЕРБ. Патриотите пък непрекъснато имат претенции, които извеждат партията на Борисов извън рамките на демократичните решения и я тласкат в руслото на ксенофобията, а това е изключително неприемливо за Европа.
Първият възможен вариант е Борисов да потърси подкрепа и от други политически формации и да поеме отговорността да управлява самостоятелно, като реално правителство на малцинството. Възможният мотив е да не се дестабилизира страната и да се приеме най-важният закон – за бюджета. Най-вероятно в този случай е срещу подкрепа за кабинета БСП и ДПС да поставят едно условие – насрочване на дата за парламентарни избори през пролетта.
Вторият вариант е Борисов да върне мандата, а президентът да го връчи на втората политическа сила – БСП. Почти сигурно е, че левицата ще го върне. След това държавният глава трябва да избере трета парламентарна партия, на която да връчи мандата за съставяне на правителство. Едва ли обаче в рамките на този парламент ще се намери партия, която да успее да излъчи кабинет.
В конституцията няма фиксирани срокове, в които да завърши цикълът с мандатите. Обичайната практика е с консултациите този цикъл да продължи между месец-два. Това означава, че е напълно възможно следващият президент да назначи служебно правителство, а през март -април да има предсрочни парламентарни избори.
ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ ЕКСПРЕСНА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ И РЕФЕРЕНДУМА
Последвайте ни
0 Коментара: