Държавният глава Румен Радев излезе с позиция по темата „Навални“, след призива на премиера Бойко Борисов, съобщава БНТ. Както БЛИЦ писа по-рано премиерът призова призова президента да наруши мълчанието си по темата:

По-рано днес премиерът коментира от Сливница, че тишината и мълчанието на президента Румен Радев са оглушителни относно задържането на опозиционния лидер Алексей Навални в Русия. Той предложи президентът също да заяви какво мисли по въпроса, така както "и Европейският съвет, и Европейският парламент, и Европейската комсия настояваме за незабавното му освобождаване.

Президентът Радев не каза нищо по темата с Навални в своята позиция.

"Борисов не се трогна нито за битите български протестиращи и журналисти, нито за отравянето на Емилиян Гебрев и други български граждани. В Европарламента се прочу със заканата “да изгори” Елена Йончева, както сам се изразява в записа, а в европейската преса с това, че праща в турските затвори хора, потърсили убежище в Европа". Това се посочва в позиция на президента Румен Радев, която набляга главно на известни опорки, които се спрягат от много време, но са без никакви конкретни доказателства.

Според Радев сега Борисов се правел на „радетел за демокрация“. После президентът преминава към темата демокрация. „За мен проблемите на българската демокрация са прекалено драматични, за да ги крием зад загрижени, театрални пози. Оставям тази роля на Борисов“, завършва позицията си държавният глава.

Българският министър-председател е един от световните лидери, които се изказаха по темата за ареста на Навални.

Международният скандал предизвика мигновенна реакция в ЕС и САЩ.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел написа в Tуитър, че задържането на Навални е „неприемливо“. Франция изрази силна загриженост за случващото се.

Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел заяви, че „руските власти трябва да уважават правата на Алексей Навални и незабавно да го освободят, че политизирането на правосъдната система е недопустимо“.

Протести срещу ареста на Алексей Навални дойдоха още от външното министерство на Франция, Полша, Чехия, Словакия, Италия и др. европейски държави.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че страната осъжда ареста и с дълбока загриженост следи „последния опит за заглушаване на гласовете, критикуващи руското правителство“.

Съветникът по националната сигурност на новоизбрания президент Джо Байдън, Джейк Съливан, също призова Русия незабавно да освободи опозиционера. „Навални трябва да бъде освободен незабавно, а виновните за ужасяващото покушение срещу живота му - подведени под отговорност. Атаките на Кремъл срещу Навални са не просто нарушаване на правата на човека, това е оскърбление към жителите на Русия, които искат гласовете им да бъдат чути“, написа Съливан тогава.

Само преди дни чрез приета в Европарламента резолюция се призоваха държавите членки да заемат активна позиция по отношение на арестите на Алексей Навални и много от неговите последователи на следващите срещи на Съвета и „значително да засилят ограничителните мерки спрямо Русия“. Това включва въвеждането на санкции на „физически и юридически лица“, участвали в решението за задържане и лишаване от свобода на Алексей Навални, настояват евродепутатите.