Росен Желязков с голяма новина за Австрия и Шенген
Ясно е, че от 2015 г. шенгенското пространство не функционира по начина, по който трябва да функционира, заяви Волфганг Соботка
Ветото на Австрия за разширяване на Шенген не е свързано с България, заявиха на съвместен брифинг председателят на Националния съвет на Австрия Волфганг Соботка и председателят на Народното събрание Росен Желязков.
Визитата на Соботка в София е по покана на председателя на българския парламент.
"Ясно е, че от 2015 г. шенгенското пространство не функционира по начина, по който трябва да функционира, същото се отнася и за Дъблинското споразумение", каза председателят на Националния съвет на Австрия. Той отбеляза, че в момента са въведени гранични контроли на много места в Европа.
„Именно по тази причина ние наложихме ветото за влизането на България в шенгенското пространство, което искам изрично да подчертая, че не е свързано с България. България изпълнява своите задължения по отношение на критериите за приемане в шенгенското пространство. Аз лично имах възможността да се убедя днес в това на българо-турската граница“, заяви Волфганг Соботка.
Той изрази надежда, че разговорите между министрите на вътрешните работи ще доведат до удовлетворително решение за всички страни, за да може Шенгенското пространство да започне най-сетне отново да функционира по начина, по който трябва.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков също потвърди, че ветото на Австрия не е свързано с изпълнението на критериите за членство в шенгенското пространство, с управлението на процесите по мигрантските потоци и справянето на страната ни с опазването на външната граница на ЕС.
"Установено е, че мигрантският поток през България е незначителен процент в сравнение с останалите трасета, по които се стига до Централна Еропа", посочи Желязков." В същото време има изградена надеждна система, така че не става въпрос за отношение на Австрия към България", добави той.
"Нашата позиция е, че приемането на България и Румъния ще оптимизира шенгенския режим, ще позволи съсредоточаването на повече ресурси по външните граници, ще благоприятства процесите по миграцията, в т.ч. и въпросите с реадмисията и предоставянето на убежище", каза председателят на българския парламент.
Той изрази надежда българската позиция да бъде добре разбрана и артикулирана в австрийското общество.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: