Премиерът Бойко Борисов трябва да бъде изслушан в Народното събрание по случая „Скрипал“. Това заяви пред БНР председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси Кристиан Вигенин.
„Учудих се, че президентът не е информиран за това, още по-малко пък народните представители. Затова ние вчера поискахме, отчитайки сериозността и желаейки все пак да протегнем ръка в една такава сложна ситуация, поискахме министър-председателят да информира Народното събрание какво все пак се случва. Ние в момента се информираме само от медиите“, каза Вигенин.
 
Според него мащабите на кризата и фактът, че лично премиерът се намесва в това, дават основание да се иска изслушване на министър-председателя в Народното събрание и за търсене на подкрепа от парламента за действията на правителството. „Много е сложна ситуацията и заобикалянето на институциите, опитът да се действа индивидуално, от една страна, по принцип не е добре за правителството, но от друга страна, създава и рискове“, посочи Вигенин.
 
Той уточни, че е възможно и премиерът да бъде изслушан на закрито заседание, за да може да изнесе повече информация.
 
Според Вигенин трябва да има сериозни доказателства за вината на Русия в случая „Скрипал“, за да се обмислят действия за изгонване на руски дипломати.
 
Очаква се днес да започнат консултациите в Министерството на външните работи с извикания от Москва български посланик Бойко Коцев: „Като гледам как се развиват отношенията между ЕС и Русия, НАТО и Русия – струва ми се, че посланик Коцев ще остане доста дълго време в София“, предположи Вигенин.
 
„Извикване за консултация е най-леката мярка, която може да бъде приложена на посланик. Въпрос на преценка е доколко ситуацията, която е предизвикала извикването на посланика, е уредена или отношенията се успокояват и връщането е сигнал за нормализация. Ако не се връща, значи нещата не се подобряват и страната, която е извикала посланика си за консултации, смята, че не са налице условията това да се случи“, обясни Вигенин.
 
Той коментира и първите три месеца на европредседателството на страната ни: "Българското председателство на Съвета на ЕС върви добре, постига се напредък по немалко важни досиета. Някои от тях ще бъдат приключени. Вече са проведени над 100 мероприятия в София. Има положителна статистика за начина, по който се оценява и тук, и в чуждите медии Българското председателство, така че то върви по план. Има всички основания да считаме, че към края на Българското председателство наистина можем да отчетем успех. Моето притеснение е, че в България малко се чува за това и не успяхме да предадем европейския дебат на национална почва".