Шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев каза нещо много важно за делата за корупция
Споразумения по делата за корупция по високите етажи на властта няма да има. Това заяви ръководителят на спецпрокуратурата Иван Гешев, като подчерта, че борбата в тези случаи ще е до последно. Коментарът на Гешев дойде по време на отчета за резултатите от работата на спецпрокуратурата през изминалата 2017 г., пише Монитор.
Статистиката показва двоен ръст на осъдените от страна на спецсъда -
през 2017 г. те са 270 срещу 136 през 2016 г. Над 50% от осъдените са получили присъди след сключване на споразумения с прокуратурата, които са били одобрени от съда. „Едно споразумение, потвърдено от съд, означава, че не противоречи на закона и морала. Споразумението е институт, който дава бързина на процеса и е добър институт, който се ползва в много държави. Не се притеснявам, че над 50% от присъдите са със споразумение. Това означава, че тези хора се признават за виновни“, обясни Гешев. Той даде пример с делото срещу наркобандата на Иван Слънцето, по което след споразумение обвиняемите са получили ефективни присъди по 3-4 г. Затвор. „Грубата криминална престъпност
до голяма част е осчетоводила ареста и затвора като част от бизнеса.
На него му е ясно, че трябва да сключи споразумение, за да лежи по-малко, да излезе и да продължава да си работи. Това е техният бизнес. Така че за криминалните дела масово тези хора си го изживяват като нещо нормално, след като вече няма накъде - да сключиш споразумение, въпросът е да се бориш да лежиш колкото може по-малко. С тези дела е така“, допълни Гешев.
Той даде да се разбере, че в качеството си на ръководител на спецпрокуратурата не е доволен от размера на наложените наказания, но в същото време отчита като положително през последната година и половина, че се сключват споразумения за ефективни присъди. Образуваните преписки от новия отдел "Антикорупция" в спецпрокуратурата за 4 месеца са 2 пъти повече в сравнение с тези към останалите отдели. Това се дължи на правомощията на спецпрокуратурата, която от 5 ноември м.г. се занимава с антикорупционни разследвания срещу кметове, депутати, министри и др. „На местно ниво има зависимости, вероятно ги има и на централно – тези зависимости, ако се констатират, трябва да се действа според закона. Получаваме стотици сигнали от цялата страна.
Хората ни казват: „Имаме доверие само на вас“, посочи Гешев. Доверие в спецпрокуратурата изразявали и правоохранителните органи от цяла Европа. „Получаваме молби за правна помощ, които са цели досъдебни производства – за цялостно разследване с претърсване и събиране на доказателства. Тези хора ни имат доверие вече“, доволен е шефът на спецпрокуратурата. Според статистиката 60% от исканията за СРС в страната са от спецпрокуратурата, а спецсъдът е отказал използването им в около 30% от случаите. „Това означава доста сериозен съдебен контрол. Отказите са основно защото съдът иска допълнителни доказателства. Не може да се докаже дейността на организирани престъпни групи без СРС. Спецсредствата дават резултат под формата на веществени доказателства“, каза още Гешев.
Последвайте ни
0 Коментара: