Окръжен съд – Благоевград назначи разширена комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза, която да изясни дали санданчанката Кристина Дунчева, обвинена за жестокото убийство на двете си невръстни деца, е психически добре, може да участва в процеса, както и да носи наказателна отговорност, съобщава Struma.bg.

 На днешното съдебно заседание бяха изслушани 4 вещи лица и приета изготвената от тях комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза, според която подсъдимата е психически устойчива и може да понесе отговорност. Това, че Кристина „има изградена и съхранена психична годност, като може да участва пълноценно във фазите на наказателния процес и спрямо нея може да бъде реализирана наказателна отговорност“, беше и заключението на вещите лица, изготвили комплексната съдебнопсихиатрична и психологична експертиза в досъдебната фаза.

Според тях по време на престъпното деяние Дунчева не е била в състояние на физиологичен афект. При нея не се установява психично заболяване или друго, освен личностно разстройство – емоционално нестабилна личност.

Същото не е психична болест и не може да бъде приравнено към продължително разстройство на съзнанието по смисъла на Наказателния кодекс. Не е налице медицинска предпоставка за прилагането на принудителни медицински мерки спрямо обвиняемата, считат от държавното обвинение.

Днес се оказа, че има вещи лица, които обаче считат, че подсъдимата не е психически добре. Заради изчистване на противоречията между експертите, днес петчленният съдебен състав допусна нова разширена експертиза, която да бъде изпълнена от 5 вещи лица. Делото се гледа при закрити врати.

Pървото разпоредително заседание се проведе на 4 февруари, навръх рождения ден на Кристина Дунчева, която тогава припадна в съдебната зала и се наложи да бъде извикан екип на Спешен център. След прегледа, извършен от д-р Рабадажийски, стана ясно, че няма опасност за живота на обвиняемата и делото може да продължи.

Кристина бе заявила пред съда, че не разбира какво се случва, какво се обсъжда на заседанието и че „й говорят гласове“, както и че пие три вида успокоителни. Тя е  настанена в психиатричното отделение на затворническата болница в Ловеч, където защитата й настоява да остане, тъй като е лабилна и има нужда от медицинска помощ, а затворът в Сливен, в който може да бъде преместена, не предлага такива условия.

При разпоредителното заседание бе предявен граждански иск от съпруга й Георги Трайков за изплащане на кръвнина в размер на по 350 000 лв. за двете им убити деца Васил и Ивон.

Впоследствие заради отвод на съдебен заседател на 11 март бе проведено ново разпоредително заседание, в което бе назначена комплексната съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза за установяване на актуалното здравословно състояние на подсъдимата и възможността й да участва в съдебните заседания, която бе приета вчера от съда.

По делото предстои да бъдат разпитани 29 свидетели, а защитата на Дунчева иска разпит на още деветима. Окръжна прокуратура – Благоевград предаде на съд 33-годишната Кристина Дунчева по обвинение за убийство на собствените си две малолетни деца.

Припомняме, че Дунчева живееше на семейни начала с Георги Трайков в жилище в Сандански. От връзката им през 2015 г. им се родил синът Васил и две години по-късно – през 2017 г., дъщерята Ивон. На 19.11.2020 г., докато била у дома с децата си, Дунчева извадила от шкаф в кухнята три домакински ножа. Взела един от тях и се насочила към децата.

Първо нанесла удар с него в шията на 5-годишния си син, а след това на 3-годишната си дъщеря. Въпреки виковете на децата, които плачели от болка и ужас, тя ги завела в детската стая и продължила да им нанася множество силни удари с ножа. На всяко от децата са били нанесени над 30 прободно-порезни наранявания, предимно по шията и гърдите, според заключението на съдебномедицинската експертиза.

Семейството на Дунчева и адвокатът й твърдяха, че Кристина е насилвана в продължение на години от Георги и от баща му – психически, физически и сексуално. Следващото заседание е насрочено за 11 юли и от резултатите от  разширената комплексна експертиза относно психическото състояние на подсъдимата ще стане ясно дали делото ще продължи.