Много бургазлии останаха изненадани от странната мъгла в града, която по-рано днес, сякаш извадена от едноименния роман на Стивън Кинг, се стелеше сантиметър по сантиметър - все по-близо до центъра на града. Тя идваше от морето и носеше със себе си студ, който все още може да се усети, макар допреди часове да печеше слънце и да беше топло.
Сред спекулациите, които се чуваха из улиците на Бургас, бяха множество – коя от коя все по-странна. Мълвата бе, че някъде в залива има голям пожар, че е изтекъл опасен газ, а някои дори твърдяха, че това е обикновена мъгла, а хората просто ги гонят необосновани фобии.

Причините обаче са съвсем различни. Оказва се, че това е най-обикновен природен феномен, който се получава, когато студена морска вода от дълбочините, в следствие на ветрове и течения, се издигне до повърхността. Явлението се нарича „апвелинг” (от англ. Upwelling) и се наблюдава както в открито море, така и в крайбрежните зони.

Така нареченият „прибрежен апвелинг” е непосредствено свързан с метеорологичните условия и възниква при силен и продължителен вятър, насочен приблизително паралелно с направлението на брега, намиращ се от ляво на въздушния поток или е под неголям ъгъл спрямо него, тоест от сушата към морето. Такова явление се наблюдава в заливите по западните брегове на Черно море.
 

В районите на постоянен подем на дълбочинни води се наблюдават ниски температури на повърхностните води и прилежащия към тях слой въздух. Температурата на по-високо стоящия въздух до накъде се повишава, а не се понижава, както обикновено.

По такъв начин, над районите на апвелинг съществува устойчива температурна инверсия , препятстваща разпространението на влажния морски въздух във височина и в дълбочина към сушата.

Не се развива и някаква значителна вертикална облачност, като запасите от влага се съсредоточава в тънък повърхностен слой въздух, където често се образуват мъгли или тънка слоеста пелена приповдигната от мъгла.

Именно това наблюдавахме днес и много от по-възрастните бургазлии дори не се впечатлиха от стелещите се на метри от повърхността облаци.

Източник и снимка: Флагман.бг