Уникален храм в идеалния център на Велико Търново е превърнат в сметище и  потъва в забрава, възмущават се читатели на „Кореспондент”. Става въпрос за църквата „Св. Спас”, чийто строеж е започнат от майстор Колю Фичето през далечната 1859г. и завършен от него през 1862г. За съжаление храмът просъществува само 50 години и е съборен от голямото земетресение през 1913г. От тогава  до сега уникалната постройка не функционира, a  към този момент е собственост на Българската православна църква, съобщава korespondentbg.com

Боклуци върху вярата

Времето обаче е безпощадно към уникалната църква на Колю Фичето. Безпощадни са и хората, които не оценяват по достойнство поне запазените основи на великолепната църква. Към момента тя е потънала в боклуци, които за щастие не се виждат от огромните треви, които са обрасли в светата обител. Надраскана от вандали е и туристиеската табела, която представя кратката история на храма. Към момента никой не може да препари в останките, защото рискува да бъде ухапан от змия или пък да се подхлъзне фатално на някоя от неревностите. Всъщност някой си е позволил да надраска и едin от запазените входове на църквата...

Поругани са и надгробните плочи

Църквата е трикорабна базилика, като под нея има гробница с вход откъм южното лице. Зидана е с ломен камък, отвън е била измазана с оранжево-червена варова мазилка, а камъните са фугирани с варов разтвор. Източното и западното лице са опасани от главния дъгов корниз, който представлява двойна фичевска кобилица. Интересни са още каменните полуколонки, вградени на четирите фасади.
Много по-късно на северната и южната фасада били вградени няколко мраморни надгробни плочи с гръцки надписи, взети от гробищата на старата църква, намираща се на същото място. Едната от плочите е поставена от д-р Никола Пиколо, взета от гробовете на родителите му. Днес на една от тях е изписано: „Превод: Тук почина Юри със счупена глава”.

Проект за ремонт имало още от 20-те години

Голямото земетресение през 1913г. не прощава на още два храма, които са дело на Колю Фичето. Става въпрос за църквата „Св. Марина”, която рухва 30 години след огромния трус и катедралната църква „Рождество Богородино”. „Св. Марина” е възстановена през 40-те години, а Катедралата получава нов живот в периода от 1924-та до 1934г., когато тече нейната реконструкция. Другите три църкви на прочутия майстор- „Св. св. Константин и Елена”, „Св. св. Кирил и Методий” и „Св. Никола” са пощадени от природната стихия, а днес последните две са действащи храмове. За съжаление църквата „Св. Спас” няма същата съдба. Тя е единствената, която все още е потънала в руйни и едва ли скоро ще бъде възстановена. Оказа се, че имало проект за ремонт на сградата още от 20-те години на миналия век. Той бил случайно открит в Дирекция „Териториално и селищно устройство” на Община Велико Търново.