Зрелищни СНИМКИ: Изкоп за кооперация в Пловдив глътна цяло...
Заради презастрояването в града почти не останаха терени, които да не са обградени от две, а понякога и от трите страни с калкани
Заради презастрояването в града почти не останаха терени, които да не са обградени от две, а понякога и от трите страни с калкани. И неправилното укрепване на изкопите може да доведе до трагедии.
Изкоп за нова кооперация остави цял квартал без ток завчера, а последвалото срутване по чудо се размина без големи проблеми за съседните сгради. Инвеститор на злополучния обект е йорданският предприемач Таха Рахман, който за пореден път предизвика строителна драма в Пловдив. Поредната сграда, която Рахман вдига, се намира на пресечката на ул. „Янко Сакъзов” и „Мостова” в квартал Мараша. Живеещите в околните кооперации два два пъти през деня оставаха без ток, а в дупката рухна целият им тротоар, както и 30-годишно дърво.
Пловдивски архитекти, пожелали имената им да не се цитират, станали свидетели на целия процес по отварянето на изкопа и наливането по копаенето на основите. Те твърдят, че са нарушени редица изисквания за строителни дейности в центъра на града и питат защо институциите си затварят очите.
Още когато започва наливането на подложения бетон, багерът извадил разпределителната кутия за електричеството. Двете кооперации на калкан с дупката на г-н Рахман и заведението срещу тях останали без ток и интернет. От Енергото дошли, укрепили кутията и пуснали тока. Минути след това с трясък в ямата с пресния цимент се срутило огромно дърво, а с него и част от тротоара на ул. „Мостова”.
Корените на дървото скъсаха всички подземни кабели, а асфалтът се напука, разказват живеещите наоколо. След час на място дошли специалисти от Пожарната, които помогнали за изрязването на клоните и освобождаването на проводниците. Чак към 9 вечерта групата на ЕВН свързала и изолирала кабелите и за втори път пуснали тока. Пловдивски архитект, наблюдавал строителните операции, е категоричен, че не са предприети адекватни мерки по укрепването на изкопа.
Строителите поставили няколко греди през 2-3 метра. В такива случаи трябва да се изгради поне укрепена дървена стена. На мястото бе синът на г-н Рахман и той явно не знаеше какво трябва да се предприеме, твърди архитектът.
Живеещите наоколо искат да се изготвят протоколи за съсипаното дърво и щетите по тротоара. Настояват надзорната фирма да влезе в ролята си, а ако не се справи, да се намесят от РДНСК и Общината.
Предприемачът Таха Рахман прехвърли топката за неудачите с дупката на изпълнителя на обекта Тодор Коев. Според инвеститора дървото паднало от силния вятър. „Строителите точно бяха тръгнали да го укрепват и то се срути от вятъра. Един от комшиите каза, че отдавна е трябвало да го махнат, защото отвътре е кухо. Когато дойде пожарната, се видя, че е така”, обясни за „Марица” Рахман.
Изпълнителят Тодор Коев каза, че теренът е бил укрепен, но корените на дървото били само на 50-60 сантиметра от повърхността. И вятърът си свършил работата. Когато дървото дръпнало подземните кабели, при падането си те вдигнали и настилката на тротоара.
„Оттам тръгна работата. Изкопахме това вчера на обед и после започнахме да го укрепваме. Таман го укрепихме с греди и в единия край започна да пада. Ще излеем цимент отстрани и всичко ще се оправи”, обеща г-н Коев.
Предприемачите излизат с всякакви любопитни обяснения, когато не укрепят правилно изкопи или къщи подложени на реконструкция. През юни миналата година рухна красивата къща на ул. „Гладстон” №12.
Тогава собственикът ѝ Светослав Митев обясни, че проливните дъждове подкопали основите ѝ и тя паднала от само себе си. От къщата дело на орх. Йосиф Шнитер, която е част от наследството на Кузоглу, остана купчина тухли. Г-н Митев обеща да я възстанови в автентичния ѝ вид, но досега това не е направено.
Тя е паметник на културата, а собственикът ѝ искал да я преустрои в бутиков хотел. Действал е обаче извън правомощията, които му дава строителното разрешително. Съгласуваните с Общината и НИНКН документи предвиждат реставрация със запазване на фасадата и архитектурния облик на сградата.
В проекта на арх. Румяна Пройкова се посочва, че при реконструкцията от къщата трябва да бъдат запазени две фасади - южната и западната, а останалата ѝ част да се възстанови в същия обем след реконструкцията.
Разрешението за реконструкцията на старата къща от наследството на Куцоглу е подписано на 26 март 2019 от главния архитект на район "Централен" Петър Петров и в него изрично е записано, че се дава за "ремонт, реконструкция и възстановяване на съществуващата сграда". След като е съгласувано с РДНСК и влязло в сила, не може да бъде отменено от кметството, а само с решение на съда.
Проверка показа, че собственикът на съборената къща фирма "Неокор билдинг" ЕООД е в черния списък с длъжници на НАП. Фирмата е регистрирана от Светослав Митов през лятото на 2017 година, но вече има 7 запора. Само единият от януари миналата година е бил за 14 500 лева.
Таха Рахман е най-активният строителен предприемач в Пловдив през последните години. Инвестициите му са главозамайващи, но често се реализират по ръба на закона и с много проблеми.
Преди време работник на неговия изпълнител загина при строителството на огромната сграда срещу Стоматологичния факултет под Младежкия хълм.
При старта на друг мастодонт с 200 апартамента на ул. „Д-р Г. М. Димитров” пък рухна цяла стена от съседен тютюнев склад. Белята отново стана при изкопни работи, обяснени от Рахман като "подравняване на терена". Оказа се, че багерът е закачил стената. При направена проверка от ДНСК се оказа, че фирмата на йорданеца „Тарамекс” е трябвало „да укрепи изкопа след достигане на котата за фондиране, но това не е направено”.
Големи главоболия имаха хората, живеещи в съседство с построената от Таха Рахман жилищна сграда на бул. "Васил Априлов". И тогава проблемите бяха свързани с укрепването на изкопа.
РДНСК - Пловдив се самосезира след публикацията, но резултатите от проверката все още не са оповестени.
Последвайте ни
1 Коментара: