Шампионът Ливърпул спечели с 2:0 при визитата си на Челси в дербито от втория кръг на английската Висша лига. Садио Мане (50, 54) вкара и двата гола, а „сините“ играха в намален състав цяло второ полувреме, след като Андреас Кристенсен бе изгонен в добавеното време на първата част.

Мърсисайдци доминираха в началото на срещата, но първият удар към една от двете врати дойде в 12-ата минута и бе отправен неточно от Джорджиньо Вайналдум. След това опити на Салах от гостите и Тимо Вернер от домакините да притеснят противниковите отбрани не се оказаха успешни.

В 32-рата минута дойде и първият удар към вратата на Алисон. Вернер успя да преодолее Фабиньо, след което си освободи пространство за стрелба от границата на наказателното поле, но топката премина покрай вратата на бразилския страж. Шест минути по-късно Кай Хавертц излезе зад отбраната на Ливърпул, след което подаде към Вернер, който от чудесна позиция не успя да уцели вратата, но със закъснение бе отсъдена и засада на германеца.

В края на първото полувреме Джордан Хендерсън изведе с дълго подаване Садио Мане, който се откъсваше сам срещу Кепа, но Кристенсен задържа и събори сенегалския нападател. Първоначално датчанинът получи жълт картон, но след като изгледа повторения на ситуацията, съдията Пол Тиърни промени решението си и изгони защитника.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

На почивката привлеченият от Байерн Тиаго Алкантара замени капитана Джордан Хендерсън и направи своя дебют за шампионите. Те натиснаха и поведоха с гол на Садио Мане (50), който засече с глава центриране на Роберто Фирмино. Скоро след това Сане (54) удвои аванса на гостите с втория си гол в мача след грешка на Кепа. Нападателят пресече топката след опит за подаване от испанския страж и на празна вратата покачи се разписа за 0:2.​

В 65-ата минута Фирмино изведе в коридор Вайналдум, който шутира силно, но Кепа успя този път да избие. В 73-тата минута домакините получиха дузпа. Дебютантът Тиаго задържа нахлуващия в наказателното поле Вернер и Пол Тиърни назначи наказателен удар, но Алисон спаси изпълнението на Жоржиньо, който шутира в долния ляв ъгъл.

С човек по-малко на терена Челси опита натиск и пет минути преди края Алисон отново се намеси отлично, след като отрази силен шут на резервата Тами Ейбрахам с левия крак. В добавеното време пък Кепа спаси удар на Садио Мане и попречи на сенегалеца да запише хеттрик в мача. След това Кепа се намеси и при удар на Салах, а Вайналдум не намери очертанията на вратата при добавката.

След успеха си Ливърпул има пълен актив от 6 точки на третата позиция, а Челси е девети с 3 точки.

АНГЛИЯ – ВИСША ЛИГА, 2 КРЪГ

От събота, 19 септември
Евертън – Уест Бромич 5:2
0:1 Диангана (10), 1:1 Калвърт-Люин (31), 2:1 Родригес (45), 2:2 Матеус Перейра (47), 3:2 Мойс Кийн (54), 4:2 Калвърт-Люин (62), 5:2 Калвърт-Люин (66)

Лийдс – Фулъм 4:3
1:0 Елдер Коща (5), 1:1 Митрович (34-дузпа), 2:1 Клих (41-дузпа), 3:1 Бамфорд (50), 4:1 Елдер Коща (57), 4:2 Де Кордова-Рейд (62), 4:3 Митрович (67)

Манчестър Юнайтед – Кристъл Палас 1:3
0:1 Таунзенд (7), 0:2 Уилфред Заха (74-дузпа), 1:2 Ван де Беек (80), 1:3 Уилфред Заха (85)

Арсенал – Уест Хям 2:1
1:0 Лаказет (25), 1:1 Михаил Антонио (45), 2:1 Нкетия (85)

От неделя, 20 септември
Саутхемптън – Тотнъм 2:5
1:0 Дани Ингс (32), 1:1 Хьон-Мин Сон (45), 1:2 Хьон-Мин Сон (47), 1:3 Хьон-Мин Сон (64), 1:4 Хьон-Мин Сон (73), 1:5 Хари Кейн (82), 2:5 Дани Ингс (90-дузпа)

Нюкасъл – Брайтън 0:3
0:1 Маупей (4-дузпа), 0:2 Маупей (7), 0:3 Конъли (83)

Челси – Ливърпул 0:2
0:1 Садио Мане (50), 0:2 Садио Мане (54)

21:00 часа: Лестър – Бърнли