Тотнъм срази у дома шампиона Манчестър Сити с 2:0 в дербито от 25-ия кръг на английската Висша лига и го остави на 22 точки от върха, доближавайки лидера Ливърпул с още една крачка до титлата. Капитанът Фернандиньо изигра мач №300 за гостите.

„Гражданите“ владееха топката в по-големи периоди още от началото, а домакините разчитаха на контраатаки. Де Бройне и Агуеро пропиляха отлични възможности за гостите. В 13-ата минута Рахийм Стърлинг получи жълт картон за остро влизане в краката на Деле Али. Ситуацията дори бе разгледана с ВАР за потенциален червен картон, но такъв не последва.

В 27-ата минута Марез опита да намери Агуеро и след рикошет той бе изведен на отлична позиция. Аржентинецът шутира, но блестяща намеса с крак на Лорис отклони топката към гредата и тя не се озова във вратата.

Гостите получиха дузпа в 40-ата минута, когато Агуеро бе повален в наказателното поле от Орие. Първоначално съдията не отсъди нищо, играта продължи, а аржентинецът остана да лежи, недоумявайки как не е отсъдено нарушение. Две минути по-късно дойде решението на системата за видеоповторения ВАР и бе отсъдена дузпа. Гюндоган застана зад топката, но Лорис спаси удара му от бялата точка. Стърлинг реагира най-бързо и тръгна към топката заедно с вратаря и стигна до нея, а след това падна. Последваха протести от страна на играчите на Сити, спорове между футболистите на двата отбора и ново разглеждане с ВАР. Този път решението бе, че дузпа няма, а съдията показа няколко жълти картона за протести.

Winbet - победата е емоция! (18+)

В самия край на полувремето Агуеро пропиля нов изгоден шанс, шутирайки покрай вратата, а в началото на втората част Лорис излезе извън наказателното си поле, сблъска се с Танганга и вратата остана празна. Агуеро обаче и този път не успя да се разпише.

След спокойни минути в 60-ата Зинченко от гостите получи втори жълт картон и те доиграха мача в намален състав. Това оказа своето влияние и малко по-късно дебютантът Стивън Бергвайн (63) откри резултата за Тотнъм с удар от границата на наказателното поле. Холандецът се разписа с първия удар на „шпорите“ към вратата на съперника. В този момент от мача Сити имаше 14 удара. Осем минути след първия гол домакините нанесоха втори удар. Влезлият като резерва Ндомбеле намери Хьон Мин Сон (71), който от границата на наказателното поле с нисък удар в десния ъгъл не остави шансове на вратаря Едерсон.

До края на мача гостите натиснаха и създадоха няколко положения, но така и не стигнаха до гол.

След успеха си Тотнъм излезе пети с 37 точки и е на 4 след четвъртия Челси. Манчестър Сити остава втори с 51 точки и на 22 зад Ливърпул.

АНГЛИЯ, ВИСША ЛИГА - 25 КРЪГ:

1 февруари (събота):
Лестър - Челси 2:2

0:1 Антонио Рюдигер (46), 1:1 Харви Барнс (54), 2:1 Бен Чилуел (64), 2:2 Антонио Рюдигер (71)

Борнемут - Астън Вила 2:1
1:0 Филип Билинг (37), 2:0 Нейтън Аке (44), 2:1 Мбвана Самата (70)

Кристъл Палас - Шефилд Юнайтед 0:1
0:1 Гуайта (58-автогол)

Ливърпул - Саутхемптън 4:0
1:0 Алекс Окслейд-Чембърлейн (47), 2:0 Джордан Хендерсън (60), 3:0 Мохамед Салах (72), 4:0 Moхамед Салах (90)

Нюкасъл - Норич 0:0

Уотфорд - Евертън 2:3

1:0 Адам Масина (10), 2:0 Роберто Перейра (42), 2:1 Йери Мина (45+1), 2:2 Йери Мина (45+4), 2:3 Тео Уолкът (90)

Уест Хям - Брайтън 3:3
1:0 Иса Диоп (30), 2:0 Робърт Снодграс (45), 2:1 Анджело Огбона (47-aвтогол), 3:1 Робърт Снодграс (57), 3:2 Паскал Грос (75), 3:3 Глен Мъри (79)

Манчестър Юнайтед - Уулвърхемптън 0:0