Статистиката в официалните двубои България - Чехия показва - победите идват в мачовете, на които сме домакин. Но само ако срещата е приятелска. Единственото изключение прави сблъсъкът през 1948 година от тогавашното Балканско-средноевропейско първенство. Мачът на ст. “Юнак” пред 30 000 зрители завършва 1:0 за българите с гол на Крум Милев в 35-ата минута и това е единственият ни домакински триумф над чехите в официално състезание.

Столицата е била арена на 3 мача от световните квалификации, като в тях гостите стигат до 2 победи, а един мач е реми през 1937 г. Шестнайсет лета по-късно падаме пред 45 000 фенове на “Васил Левски” с 1:2. Третата квалификация е през 2000 година. Чехите печелят с 1:0, а мачът е на ст. “Георги Аспарухов” пред 10 000 зрители.

Три победи и 2 загуби за българите носят петте контроли, играни с чехите у нас. Последният успех е точно преди четвърт век - на 23 март 1988 г. на “Васил Левски” с 2:0. Сегашният селекционер на “лъвовете” Любо Пенев бележи втория гол в 87-ата минута.

А за девет десетилетия българският отбор е спечелил 11 официални мача с 3 и повече гола разлика. А точно такъв успех над Чехия е първото от многото условия, за да могат националите да стигнат бараж. За последно българите победиха с голям резултат Черна гора (4:1 през 2009-а) и Словения (3:0, 2006-а).

ЧЕХОСЛОВАКИЯ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ
7 ноември 1937 г., световна квалификация (София)
България – Чехословакия 1:1
24 април 1938 г., световна квалификация (Прага)
Чехословакия – България 6:0
29 август 1948 г., Балканско първенство (София)
България – Чехословакия 1:0
4 септември 1949 г., контрола (Прага)
Чехословакия – България 1:3
27 август 1950 г., контрола (София)
България – Чехословакия 1:2
6 септември 1953 г., световна квалификация (София)
8 ноември 1953 г., световна квалификация (Братислава)
28 април 1963 г., контрола (София)
16 октомври 1968 г., олимпийски игри (Мексико, Мек)
България – Чехословакия 2:0
ОБЩО: 16 мача, 4 победи за Чехословакия, 4 равенства, 8 победи за България, г.р. 20:17 за България