Националите ни приемат Чехия в последния си мач от Група 2 на световните квалификации. Двубоят е от 21:15 часа на "Васил Левски", а "трикольорите" се нуждаят от изразителна победа от 3 гола разлика, за да съхранят минималните шансове за класиране на бараж.

За осми път днес Чехия гостува в квалификационен мач на Балканския полуостров. Въпреки че има положителен баланс във важните двубои съперникът ни трудно печели мачовете си тук, а за успеха трябва да трепери до последните минути.

За първи път Чехия като самостоятелна държава гостува в региона на Югославия през 1996 г. Пред 50 000 на стадион "Цървена звезда" домакините печелят световната квалификация с гол на Предраг Миятович в 18-ата минута.

Две години по-късно в европейска квалификация чехите печелят с 3:1 срещу Босна и Херцеговина. През 2000 година ни бият с 1:0 в София в световна квалификация, а попадението е дело на Карел Поборски в 72-ата минута от дузпа.

Четири години по-късно чехите надвиват и Македония в световна квалификация. Успехът в Скопие с 2:0 идва след голове на Вратислав Локвенц в 88-ата минута и Ян Колер в 90-ата.

На следващата година Румъния нанася второто поражение на Чехия на Балканите в официален мач. Световната квалификация в Констанца завършва 2:0, като два пъти точен е Адриан Муту.

През 2009-а днешният ни съперник прави 0:0 в Марибор със Словения в световна квалификация.

Последната визита на Чехия на Балканите беше преди 2 години. В първия плейоф селекцията на Михал Билек побеждава с 2:0 у дома Черна гора, след което печели с 1:0 и на реванша в Подгорица с гол на Петер Ирачек в 81-ата минута. Така чехите се класираха за Евро 2012. Тази вечер съперникът няма шанс да достигне до бараж, докато за България все още има малка светлина в тунела. "Трикольорите" на Любо Пенев обаче трябва да победят с поне 3 гола разлика.

В досегашните си гостувания на Балканите за официални мачове обаче, чехите никога не са допускали повече от 2 гола във вратата си.