“Ботев” (Пловдив) победи “Левски”  с 2:0 в мач от 17-тия кръг на “А” група. Двубоят се игра на стадион “Христо Ботев” в Пловдив пред около 20 хиляди души. Публиката на домакините създаде страхотна атмосфера, красива хореография и мощна подкрепа. През първото полувреме обаче за няколко минути мачът беше прекратен заради сбиване на трибуните. Головете за “канарчетата” реализираха Бобан Грънчаров (28) и Иван Цветков (64). Съдията Станислав Тодоров изгони с втори жълт и съответно червен картон Станислав Ангелов в 59-ата минута.

След победата “Ботев” (Пловдив) се изравнява с Литекс на третото място с по 32 точки, но тимът от Ловеч е с мач по-малко. Също 29 точки има и ЦСКА, който в неделя посреща Черноморец. “Левски” остава на второ място с 40 точки, но в неделя Лудогорец може да поведе с 4 точки на върха, ако победи Берое като гост в Стара Загора.

“Ботев” постигна първа победа срещу “Левски” след 16 години пауза. За последно пловдивчани спечелиха с 1:0 през пролетта на 1997 година в София. Последният успех на “жълто-черните” в Пловдив беше преди 17 години – с 4:3 през есента на 1996 година.

Един срещу друг се изправиха двамата добри приятели Станимир Стоилов и Илиан Илиев. Стоилов имаше проблеми около състава, тъй като не можа да използва контузените защитници Веселин Минев и Марлон Ферейра. В отбрана за “Ботев” излязоха Йордан Христов, Спрокел, Бобан Грънчаров и Артур Енрике. В средата на терена излязоха Борис Галчев и Томаш Иршак, а по крилата Мариян Огнянов и Тодор Неделев. В атака си партнираха Вандер Виейра и Иван Цветков.

Илиан Илиев заложи на обичайното каре в защита – Мулдер, Везалов, Милиев и Нуно Пинто. В средата на терена започнаха Станислав Ангелов и Прохазка, а по крилата Гари Родригес и Кристовао Рамос. В предни позиции беше Базил де Карвальо, а зад него Владимир Гаджев.

В първите минути и двата тима нямаха опасни атаки. Първият по-сериозен удар дойде в 17-ата минута. Тодор Неделев нахлу отляво в наказателното поле и стреля, но Пламен Илиев улови. В 26-ата минута Бобан Грънчаров направи първи опит да застраши Пламен Илиев с глава, но не успя. В 289-ата минута македонецът се поправи и откри резултата - 1:0 в полза на “Ботев” (Пловдив). Няколко секунди преди гола двете агитки на трибуните организираха бой, като фенове на “Левски” дори хвърлиха няколко ракети в публиката на домакините. След гола съдията Станислав Тодоров трябваше да укротява страстите с пет поредни жълти картона. Един от тях беше за Нуно Пинто, а секунди след това той извърши нов фаул за картон, който обаче реферът спести. В добавеното време Тодор Неделев можеше да направи нещо по-интересно, но останал сам срещу Пламен Илиев, не го застраши сериозно. През цялото първо полувреме Базил де Карвальо остана изолиран на върха на атаката на “Левски”, крилата Рамос и Гари Родригес също не му помагаха кой знае колко добре. В защита Йордан Милиев изпитваше сериозни проблеми с бразилеца Виейра. За “Ботев” халфовете Галчев и Иршак овладяха средата на терена и спечелиха двубоя със Станислав Ангелов и Прохазка. Тодор Неделев беше много активен, като през него минаваха почти всички опасни атаки.

През второто полувреме нивото на играта се повиши и двата отбора атакуваха и създадоха приятно впечатление. Домакините обаче имаха повече желание, печелеха единоборствата и заредиха по-опасни атаки към вратата на “Левски”. В 58-ата минута Борис Галчев уцели гредата зад Пламен Илиев от пряк свободен удар. След това и Спрокел стреля с глава след центриране. В 64-ата минута Иван Цветков покачи на 2:0. “Канарчетата” организираха добра атака, топката стигна до Тодор Неделев на дясното крило, той я прехвърли в лявата част, където Иван Цветков с мощна тупалка от воле разстреля вратаря на “Левски”. Треньорът на “Левски” Илиан Илиев реагира веднага и на мястото на Гаджев в игра пусна Жоао Силва. “Сините” заиграха с двама нападатели, но и това не помогна. Гостите все по-често заиграха с дълги подавания към изнесените напред Де Карвальо и Силва, но тези пасове ставаха лесно разгадани от защитата на “Ботев”. В последните десетина минути Илиан Илиев извърши още една смяна, излезе игралият слабо Кристовао Рамос, а на негово място се появи Илиян Йорданов. В 87-ата минута влезлият като резерва Костадин Дяков (“Ботев”) напредна през цялата половина на “Левски”, влезе в наказателното поле, но се забави и беше застигнат от двама защитници, които не му позволиха да стреля.