Хебър  загуби у дома от новака Спартак Варна с 0:2 в предпоследния мач от първия кръг на новия сезон 2024/25 в efbet Лига. Ахмед Ахмедов (45+2) и Антонио Вутов (90+3) с първия си гол за "соколите" им донесоха трите точки на старта, а мачът бе изгледан от треньора на ЦСКА Томислав Стипич и изпълнителния директор Стоян Орманджие.

Още в 4-ата минута Ивей Ромееш от гостите проби добре отдясно и пусна пас по земя към центъра на наказателното поле. Петър Дебърлиев успя да избие, но топката дойде в краката на Кристиан Илич, който стреля от около 15 метра и ударът му бе спасен.

В 17-ата минута Хебър остана с човек по-малко. Николай Николаев влезе остро в краката на Ивей Ромееш и го фаулира. Първоначално Християна Гутева отсъди нарушение в първия си мач в елита, но след това ВАР я привика на мониторите и тя промени решението си, показвайки директен червен картон на бранителя.

С човек повече "соколите" имаха инициативата и успяха да материализират превъзходството си във втората минута от добавеното време на първата част. Пърце опита диагонално подаване далеко напред към Ромееш. Ел Фатахи успя да пресече паса, но не овладя добре топката и я предостави на Ахмед Ахмедов, който останал сам срещу вратаря не сбърка за 0:1.

Три минути след почивката Хебър получи дузпа, след като Пърце игра с ръка в собственото си наказателно поле, което бе достатъчно за Гутева да покаже бялата точка. С изпълнението се нагърби Олексий Збун, който обаче прати топката високо над вратата. В 61-ата минута дойде и първият точен удар за домакините. Кабов стреля по земя от пряк свободен удар, но Величков улови без проблем. Три минути след това Спартак вкара топката за втори път във вратата на Хебър. Антонио Вутов пусна хубав пас към Ахмед Ахмедов, който мушна топката в мрежата, но бе маркирана засада и попадението не бе зачетено.

В 74-ата минута Вутов стреля от далечна дистанция по прекрасен начин, но топката се отклони в напречната греда. Десет минути по-късно Ахмедов изведе Ивей Ромееш сам срещу Дебърлиев. Панамецът стреля, но вратарят спаси. След това кълбото отново попадна в краката на бързоногото крило, който обаче на празна врата на успя да реализира. В заключителните минути на срещата Даниел Халачев пропусна добра възможност да вкара втори гол за Спартак. Малко по-късно варненци пропуснаха още една възможност чрез Александър Цветков, но в третата минута от добавеното време Антонио Вутов вкара дебютен гол за "соколите" и оформи крайния резултат.

ХЕБЪР - СПАРТАК ВАРНА 0:2
0:1 Ахмед Ахмедов (45+2), 0:2 Антонио Вутов (90+3)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
4 - Ивей центрира, Дебърлиев изби, но топката стигна до Илич, който стреля, а защитникън на Хебър блокира шута му.
17 - Николай Николаев направи грубо нарушение срещу Ивей Ромееш и първоначално Християна Гутева не показа червен картон, но след преглед на ВАР крайният бранител бе изгонен.
21 - Ахмед Ахмедов падна в наказателното поле на домакините и поиска дузпа, каквато не бе отсъдена.
29 - Атанас Кабов центрира в наказателното поле от пряк свободен удар, но не се получи.
45+1 -   Филип Лесняк шутира от много голяма дистанция, като ударът бе много мощен, но Дебърлиев блесна със страхотна намеса, избивайки в корнер.
45+2 - ГОООЛ за Спартак Варна! Длго диагонално подаване на Пърце хвана в крачка Ел Фатахи, който буквално спря топката на Ахмед Ахмедов и нападателят вкара за 0:1.
45+3 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - ДУЗПА за Хебър! След удар на Антанас Кабов топката се удари в ръката на Франьо Пърце и Християна Гутева посочи бялата точка.
49 - Олексий Збун изпрати топката над вратата и пропусна отсъдената дузпа.
54 - Кристиян Илич изведе Виктор Митев на стрелкова позиция, ала лявото крило не намери очертанията на вратата.
61 - Кабов стреля по земя от пряк свободен удар, но Величков улови без проблем.
64 - Атака на гостите завърши с хубав извеждащ пас от страна на Вутов към Ахмедов, който вкара второ попадение, но то не бе зачетен заради засада, потвърдена и от ВАР.
74 - ГРЕДА за Спартак Варна! Антонио Вутов стреля от дистанция, но топката се удари в гредата.
84 - Ивей Ромееш бе изведен сам срещу вратаря, стреля, но Дебърлиев изби. Топката се върна у крилото на варненци, който стреля отново, но не уцели вратата.
85 - Хебър създаде напрежение пред вратата на Спартак, но до гол не се стигна.
90+3 - ГОООЛ за Спартак Варна! Ахмед Ахмедов се измъкна и комбинира с Антонио Вутов, който с мощен снаряд подпечата победата на "соколите" - 0:2.
90+5 - Край на мача! Хебър загуби у дома от новака Спартак Варна с 0:2.

Хебър: 1. Петър Дебърлиев - к, 7. Олексий Збун, 18. Радослав Терзиев , 55. Мартин Михайлов, 44.  Николай Николаев , 15. Уилям Фонкеу, 21. Божидар  Пенчев (5811. Калоян Кръстев), 70. Набил Макни, 98. Георги Търтов (6877. Октай Хамдиев), 10. Атанас Кабов , 29. Шейх Диаманка (2024. Енцо Ел Фатахи )
Резерви: 97. Марсио Да Роса, 99    . Мартин Янков, 77. Октай Хамдиев, 8. Кристиан Андонов, 24. Енцо Ел Фатахи, 19. Георги Стайков, 11. Калоян Кръстев, 20. Калоян Пехливанов, 2. Иван Дишков
Треньор: Веселин Великов

Спартак Варна:  76. Мартин Величков, 4. Франьо Пърце, 5. Йоан Бауренски, 6. Александър Александров Цветков , 8. Филип Лесняк, 11. Виктор Митев - к (763. Матео Петрашило), 14. Ивей Ромееш  (8699. Даниел Халачев), 16. Кристиан Илич (5839. Антонио Вутов ), 29. Ахмед Ахмедов , 44. Ангел Грънчов, 88. Радослав Димитров
Резерви: 89. Никола Виденов, 3. Матео Петрашило, 7. Бернардо Куто, 22. Александър Янчев, 39. Антонио Вутов, 77. Любослав Маринов, 99. Даниел Халачев
Треньор: Александър Томаш

Стадион: "Георги Бенковски"
Съдия: Християна Гутева

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР