Михаил Касабов е най-дългогодишният служител на БФС. Започва работа в централата през 1979 година. За кратко е в управленското тяло на Левски, за да се завърне в БФС. Още по времето на големия Иван Славков германският възпитаник и член на Общото събрание на Байерн става вицепрезидент на футболната ни централа.
Във вторник (22 март) Касабов ще навърши 67 години. Пред "Труд" той коментира както предстоящите му ангажименти към УЕФА, така и последните събития в родния футбол.
Относно проведеният от Димитър Бербатов алтернативен конгрес в петък в НДК, Касабов каза, че Митко не познава устава, както и разкри, че е получил подкрепа от клубове-фантоми.
Топ Коефициенти за Спортни залагания!
- Г-н Касабов, как ще отпразнувате рождения ден?
- На работа и на любимо място. Получих наряд от УЕФА за четвъртфинала от Шампионската лига между Байерн и Пари Сен Жермен за жени. Мюнхен е като мой втори дом. Слоганът на Мондиал 2006, който Франц Бекенбауер обяви преди турнира, е „Светът на гости при приятели“. Е, аз в Германия имам много, много приятели. Начело с Кайзера. Така че рожденият ми ден ще бъде със сигурност страхотен празник на прекрасния „Алианц Арена“.
Първо в БЛИЦ: Цъка голяма бомба в родния футбол! Ще гръмне ли в сряда?
- Кога за последно се видяхте с Бекенбауер?
- Имах две възможности тази година. Бях му на гости, за да гледаме първия осминафинал в Шампионската лига между Залцбург и Байерн. А заедно изгледахме спектакъла на баварците, в който победиха съперника със 7:1 в реванша. С нас беше и Драгомир Димитров, генерален консул на България в Мюнхен. Бекенбауер не спира да се вълнува от всичко в Байерн. Слава Богу, здравословно е много по-добре. Разбира се, не може да ходи толкова често на мачове. Но и доскоро пандемията от Ковид-19 не му го позволяваше.
Бомба в БЛИЦ: Вижте коя страна заема УЕФА в спора Михайлов - Бербатов
- Като член на Общото събрание какво смятате за жребия на Байерн в Шампионската лига?
- Виляреал е коварен отбор. Всички смятат, че Байерн е имал късмет. Но ако отпадне? Ще стане за смях. Мисля, че отборът на Юлиян Нагелсман ще е на полуфинал. А там съм сигурен, че ще чака Ливърпул. Има сметки за уреждане. Абсолютно непредвидимо ще бъде.
- Връщате се в Мюнхен като делегат на УЕФА. Броите ли колко мача на тази позиция имате?
- Няма как да ги преброя, защото са между 250 и 300. От ФИФА ми пратиха запитване дали имам възможност да бъда на световното първенство в Катар. Голяма чест е за мен. Дано всичко е наред и бъда част от най-големия спектакъл на Цар Футбол.
- Кой е най-паметният ви мач?
- Бил съм делегат на финала на олимпиадата в Лондон 2012, на олимпиадата в Рио де Жанейро 2016 и за мъже, и за жени. Но ще изтъкна един друг. Той също беше на олимпиада, но в Пекин през 2008-а. Играха Аржентина с Лионел Меси срещу Бразилия с Роналдиньо. Щастлив съм, че съдбата ми даде възможност да бъда на толкова велики двубои, но както ви казах – няма как да ги изброя.
- Видял сте толкова красиви стадиони по света. А как се чувствате на мач в България? Дори на националния стадион „Васил Левски“?
- Боли ме сърцето. Разбирам какво ме питате. Да, България ужасно закъсня с футболната си инфраструктура, чието лице са стадионите. Демокрацията ни завари с много лоши арени. Така и не се намери инвеститор – държавен или частен, който да помогне. И се стигна до това окаяно състояние. Вярвам, мечтая, че ще доживея да гледам поне националния отбор на България на едно прекрасно съоръжение. Досега повече от 30 години слушам добри намерения…
- Като вицепрезидент на БФС как ще коментирате алтернативния конгрес, който Димитър Бербатов направи и на който беше избран за президент?
- Още веднъж ще използвам числото 30. Доживях в края на кариерата ми да видя как футболът се разцепва. 30 години двата синода, сега два футболния съюза ли ще имаме? Ако ФИФА и УЕФА признаят Бербатов и конгреса, първи ще отида да му стисна ръката и ще го поздравя. БФС сезира двете организации какво се случи. Нека да се произнесат. Ако Бербатов поеме управлението на футбола, аз веднага се оттеглям като член на изпълнителния комитет. А и не вярвам, че той планира с мен. Толкова години минаха, че съм далеч от болни амбиции за постове.
- Бихте ли разяснили каква тежест има конгресът на Бербатов?
- Ще говоря само с факти, а всеки може да ги тълкува, както иска. Екипът на Бербатов подаде жалба срещу конгреса на 12 октомври 2021 година. Процедурата тече. Още няма решение на първа инстанция, а камо ли крайно. Конгресът на 12 октомври мина по дневен ред, определен от съда. Изпълкомът беше определил датата 18 март за редовен изборен конгрес. Освен президент щеше да се определи новият президент, изпълком, бюджет. От 1979 години ходя на конгреси. Присъствал съм на над 55. Сега на 31 март в Доха ще е поредният – на ФИФА. Но такова нещо наистина не бях виждал. Тъжно ми е.
- В кое обвинявате Бербатов?
- Най-малкото в непознаване на устава. Да не говорим, че 76 делегата не могат да бъдат представителна извадка. Ще кажа факти, а вие ги коментирайте. Според устава на БФС президент може да се избира само с таен вот. Дори кандидатът да е един. Така пише в член 43, алинея 3. След това Петър Величков е и член на изпълнителния комитет, и изпълнителен директор. Според член 33, алинея 1 не може членове на изпълкома да са щатни служители. И не на последно място искам да попитам Бербатов – нали оспорва решенията на конгреса от 12 октомври? Нали сме приемали клубове-фантоми? Ще дам пример само с три клуба, които имаха делегати на неговия конгрес и гласуваха за него - Димитровец 1928, Спартак (София) и Хайдут 2014. Не си ли противоречи? Наистина повече не ми се говори за конгресите, защото се случи нещо срамно за футбола ни. Нека видим какво ще кажат международните централи.
Боян Бойчев/"Труд"