През пролетта на 1996 година Славия става шампион, печели и Купата на България. Има обаче още един любопитен факт. “Белите” гостуват в Испания за контрола с Реал (Мадрид). Поканата е изпратена от “кралете”. Те поемат всички разходи за път и по престоя на славистите, настанени в луксозния четири звезден хотел „Лас Бракос”. Фирмата организатор „Санта Моник спорт” наема специален чартърен полет, а от „Реал” изплащат 23 000 долара на българския тим като хонорар за участието му в мача. Срещата се провежда в град Логроньо.

Двубоят е насрочен за 14 май, а само два дни по-рано Славия получава титлата у нас. В последния кръг те правят 2:2 с Локомотив (София), а след това триумфират с трофея и златните медали.

За Испания обаче “белите” потеглят без звездата си Наско Сираков. Легендарният футболист има неотложна лична работа и остава в София.

Реал по това време се намира във форма. Местното първенство още не е завършило – остават три кръга до края. 20 дни преди контролата със Славия пък “кралете” имат приятелски мач с Андерлехт. И го попиляват с 8:3.

В състава на Реал изпъкват вратарят Пако Буйо, Мигел Мичел, Чендо, Мануел Санчис и Раул Гонзалес.

Славия губи само с 0:1, а голът пада още в първата минута. Капитанът Стефан Колев се подхлъзва и губи топката. Тя попада в Гомес, който изпраща кълбото в мрежата на Здравко Здравков.

Българите обаче не губят кураж. Напротив. Антон Димитров, който за втори път играе срещу Реал след мача си с екипа на ЦСКА 6 години по-рано, нанася коварен удар в 23-ата минута. Топката минава на сантиметри от лявата греда. После включилият се напред при изпълнение на корнер Кирил Качаманов нацелва напречната греда. Славия се отчита още с нов удар на Тони Димитров и странична ножица на Стоян Ацаров, но Пако Буйо показва завиден рефлекс.

През второто полувреме е отсъдена спорна дузпа за Реал (Мадрид). Вратарят Здравков обаче майсторски избива удара на Мичел. Домакините имат още две-три положения, но стражът не позволява второ попадение. Влезлият като резерва Наско Киров и Антон Димитров пък имат нови шансове за Славия, но до промяна на резултата така и не се стига.

„Мисля, че най-сетне затворихме устата на тези, които цяла година повтаряха колко сме слаби”. Това е точният и лаконичен коментар на легендарният треньор на “белите” Стоян Коцев след края на контролата.