ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!

Лудогорец приема Партизан днес от 20:30 часа в първи мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. По този повод ви представяме сблъсъците на сръбския отбор с български съперници в евротурнирите.

Партизан общо три пъти в историята си е срещал с български отбори. Два пъти сръбският гранд отстранява съперниците си – съответно Локомотив (Пловдив) и Славия. Първото препятствие в историческото съперничество между сърби и българи обаче се оказва непосилно и непреодолимо за Партизан. През 1962 г. пълният със звезди тим на ЦСКА, воден от легендата Крум Милев-Палаврата или Чичето, дава урок по футболна майсторство на комшиите.

КЕШ, сезон 1962/1963
19 септември 1962 г. – 1/16 - финал

ЦСКА – ПАРТИЗАН 2:1

1:0 Ранков (14), 2:0 Иван Колев (19), 2:1 Ковачевич (35-дузпа)

ЦСКА:
Георги Найденов, Борис Гаганелов, Кирил Ракаров, Ст. Кошев, Борис Станков, П. Димитров, Иван Ранков, Димитър Якимов, Никола Цанев, П. Панайотов, Иван Колев
ТРЕНЬОР: Крум Милев

ПАРТИЗАН:
Шошкич, Юсуфи, Милутинович, Л.Михайлович, Радович, Васович, Виславски, Ковачевич, Вукелич, Галич, Бр. Михайлович

ТРЕНЬОР
: Ст. Бобек
СЪДИЯ: Хаберфелнер (Австрия), София, стадион “Васил Левски” – 30 000 зрители

Мачът почва с яростни атаки на “червените”. Само до 8-ата минута момчетата на треньора Крум Милев пропускат три чисти гола. Най-сетне, в 14-ата минута дясното крило Иван Ранков засича пас на Иван Колев и прострелва сръбския вратар Шошкич – 1:0. 5 минути по-късно резултатът вече е 2:0. Самият Колев изпълнява коварно фаул, топката се отклонява от стената и спира зад гърба на изненадания Шошкич. 30 000 запалянковци на Националния стадион очакват гостите да бъдат разгромени. Вместо това обаче водените от Степан Бобек футболисти на Партизан се окопиват от шока и връщат едно попадение. Точен от дузпа е Ковачевич.

3 октомври 1962 - реванш
ПАРТИЗАН – ЦСКА 1:4

0:1 Никола Цанев (23), 0:2 Димитър Якимов (48), 1:2 Галич (70), 1:3 Никола Ковачев (80-дузпа), 1:4 Панайотов (90)

ПАРТИЗАН:
Шошкич, Юсуфи, Йованович, Михайлович, Вукелич, Васович, Чебинац, Ковачевич, Баич, Галич, Виславски

ЦСКА:
Георги Найденов, Борис Гаганелов, Кирил Ракаров, Никола Ковачев, Борис Станков, П. Димитров, Иван Ранков, Димитър Якимов, Никола Цанев, П. Панайотов, Иван Колев

СЪДИЯ: Зайпелт (Австрия), Белград, стадион "ЮНА", 30 000 зрители

В лагера на ЦСКА очакват труден реванш. Вместо това нашите шампиони налагат тотална доминация на “ЮНА” и буквално правят каквото си искат на терена. В началото бързият Галич изскача сам срещу Георги Найденов. В последния момент Ракаров с шпагат избива топката. В 23-ата минута Колев асистира на Никола Цанев за 0:1, а веднага след почивката Якимов се разхожда из сръбската защита и бележи за 0:2. Галич връща един гол, но силите на Партизан стигат дотук. Никола Ковачев – Тулата, от дузпа и Гацо Панайотов фиксират крайното 1:4. Верните навиячи напускат трибуните рано-рано, отчаяни от безпомощната игра на своите любимци. Треньорът Бобек признава пълното българско надмощие. “ЦСКА остави отлични впечатления. Българите ни превъзхождаха по всички показатели”, твърди легендата на сръбския футбол.

Купа на Панаирните градове, сезон 1967/1968
27 септември 1967 г., 1/32-финал
ПАРТИЗАН – ЛОКОМОТИВ (Пд) 5:1
1:0 Хасанагич (44), 2:0 Ковачевич (46), 3:0 Рашович (50), 3:1 Илиев (53), 4:1 Хасанагич (57), 5:1 Хасанагич (88)

ПАРТИЗАН: Чуркович, Радакович, Дамянович, Паунович, Рашович, Михайлович, Баич, Ковачевич, Хасанагич, Джорджевич, Петрович

ЛОКОМОТИВ:
Тр. Бръмбаров, Ил. Бекяров, В. Муратов, Г. Пеев, В. Анков, Т. Паунов, Г. Василев, Ив. Бояджиев, Ив. Кънчев, Сп. Илиев, Ив. Енчев (73-Ц. Стойнов)

СЪДИЯ: От (Германия), Белград, стадион “ЮНА” – 8 000 зрители

В редиците на белградския гранд има няколко футболисти, участници в злополучните за тях сблъсъци с ЦСКА отпреди 5 години. Сега Михайлович, Баич и компания са настроени за реванш. И го взимат срещу неопитните българи. Съпротивата на пловдивчани издържа едва до почивката. Секунди преди и малко след нея Хасанагич и Ковачевич прострелват култовия вратар Трифон Бръмбаров. “Партизаните” устяновяват тотално надмощие на “ЮНА” и до края се разминаваме само с още 4 гола. Хасанагич оформя своя хеттрик, а почетното попадение на Спас Илиев не топли никого в българския лагер.

25 октомври 1967 г., реванш
ЛОКОМОТИВ (Пд) – ПАРТИЗАН 1:1
0:1 Петрович (30), 1:1 Георги Василев (57)

ЛОКОМОТИВ (Пд): Ив. Виденов, Ил. Бекяров, Г. Вълков, Г. Пеев, В. Анков, Т. Паунов, Г. Василев, Ив. Бояджиев (77-Вл. Ангелов), Ив. Кънчев, Сп. Илиев, Г. Мицин

ПАРТИЗАН:
Чуркович (53-Маркович), Радакович, Дамянович, Паунович, Михайлович, Баич, Джорджевич, Прекази, Пирмайер, Вукелич (38-Видович), Петрович

ТРЕНЬОР:
Ст.Бобек
СЪДИЯ: Мениг (Германия), Пловдив, стадион “9 септември” – 12 000 зрители

Реваншът на стадион “9 септември” протича почти по същия сценарий. Гостите, осигурили си комфортен аванс още в първата среща, не си дават обаче много-много зор. Те повеждат още при първата си свястна контраатака чрез Петрович. Фамозното крило Гочо Василев все пак изравнява резултата в 57-ата минута, но Локомотив отпада от турнира. Любопитно е, че и двата мача са ръководени от немски съдии. Само че първият е от ФРГ – От, а вторият е Мениг от ГДР.

Купа на УЕФА, сезон 1988/1989
10 септември 1988 г., 1/32 – финал

ПАРТИЗАН – СЛАВИЯ 5:0

1:0 Батрович (7), 2:0 Батрович (29), 3:0 В.Джукич (46), 4:0 Вокри (48), 5:0 М.Джукич (90)

ПАРТИЗАН:
Омерович, Клинчарски, Средоевич, Миланич, Пр.Спасич, Бърнович, Батрович, Милоевич, В.Джукич (88- М.Джукич), Вокри (49-Шчепович), Вукичевич
ТРЕНЬОР: Ф.Юсуфи

СЛАВИЯ:
Антонио Ананиев, П. Димитров, Ив. Хайдарлиев, Ал. Марков, Ив. Венков (46-Цв. Митев), Й. Костов, П. Божков, Ил. Карадалиев, Петър Александров, Пламен Симеонов, Мирослав Миронов (60-Ог. Радев)

ТРЕНЬОР:
Хр.Младенов
СЪДИЯ: Перес (Испания), Белград, стадион “ЮНА” – 35 000 зрители

Тежката загуба в Белград изненадва специалисти – все пак Славия е доста опитен отбор. Начело на “белите” е доскорошният селекционер на националите Христо Младенов. Като известно оправдание за шокиращите резултати – два пъти с по 0:5, може да послужи и натрупаната умора у нашите. Тимът изиграва 12 срещи в турнира Интертото и Балканската купа. Върхът на всичко е предприетото турне в Холандия точно в навечерието на сблъсъците с Партизан. В Ниската земя възпитаниците на Младенов изиграват цели 11 мача! В резултат на всичко това преди гостуването в Белград “белите” записват 23 контроли и официални мачове! На “ЮНА” Партизан налага убийствено темпо, което не е по силите на българите. Интересно е, че идолът на местните фенове Фадил Вокри е пуснат специално за мача от казармата и косоварят (б.р. - роден е в Подуйево, близо до Прищина през 1960 г.) се отблагодарява с гол за 4:0. Нападателят е интересна личност. Фадил е първият косовски албанец в националния отбор на Югославия. В началото на 90-те изкарва два сезона в турския Фенербахче, след което окончателно се установява във Франция. В момента е президент на футболната федерация на Косово. Треньорът на гостите Христо Младенов е принуден с мъка да признае след последния съдийски сигнал: Поне осем от нашите не знаят как да отнемат топката. А за такова тичане като на домакините и дума не може да става”. Асистентът му Чавдар Цветков също е лаконичен: “Лошото е, че нашите нямат желание да се научат на нещо и да израстват.”

12 октомври 1988 г. – реванш
СЛАВИЯ – ПАРТИЗАН 0:5

0:1 Вокри (48), 0:2 Джорджевич (51), 0:3 В. Греков (73-автогол), 0:4 М. Джукич (89), 0:5 В. Джукич (90)

СЛАВИЯ: Ант.Ананиев, П.Димитров, Пл.Тачев, В.Греков, Ив.Венков (46-Цв.Митев), Й.Костов, Андрей Желязков (58 – П. Божков), П. Александров, Пл. Симеонов, М. Миронов, Ог. Радев

ПАРТИЗАН:
Омерович, Бойович, Вермезович, Средоевич, Джорджевич, Батрович, Милоевич, В.Джукич, Вокри (58-М.Джукич), Вукичевич (66 - Шчепович)

СЪДИЯ: Силва (Португалия), София, стадион “Васил Левски” – 13 000 зрители

На реванша Славия играе с... червени фланелки, а Партизан е изцяло в бяло. Единствените надежди са поне да бъде записана победа за престиж. Нищо подобно обаче не става, резилът е пълен. След мача тръгва лафът, че всъщност славистите започнали двубоя с бели фланелки, но от големия резил екипите им почервенели от срам...
Да помогне е призован даже заслужилият ветеран Андрей Желязков. 36-годишният Жужо е играещ помощник-треньор, но дори и той не успява да предотврати разгрома. На пръв поглед домакините доминират – само корнерите са 9:1 в тяхна полза до почивката. Голови положения пропускат Желязков и Петър Александров. 15 000 стадиона очакват всеки момент да падне гол във вратата на Омерович. Вместо това второто полувреме се превръща в най-кошмарното в историята на Славия. Още секунди след почивката Вокри вкарва за 0:1, а Джорджевич наказва груба грешка на нашата защита. Паникьосаният Валери Греков си набутва скоро след това автогол за 0:3. “Бялата агитка” започва да напуска стадиона и не вижда головете на М.Джукич и Б.Джукич. Веднага след края на мача треньорът на добрата стара Славия Христо Младенов си хвърля оставката. В следващия кръг Партизан е отстранен драматично от Рома след 4:2 в Белград и 0:2 на “Олимпико”.