Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Шотландия и Швейцария завършиха 1:1 в много интригуващ мач от група "А" на Евро 2024. Двубоят се игра в Кьолн. В 13-ата минута Скот Мактоминей даде преднина на шотландците. Халфът на Манчестър Юнайтед се разписа, като преди да влети в мрежата топката рикошира в десния крак на Фабиан Шер. Първоначално попадението беше записано като автогол на Шер, но впоследствие УЕФА направи промяната и Мактоминей бе обявен за голмайстор.

В 26-ата Джердан Шакири реализира за 1:1. Бившият съотборник на Станислав Иванов в Чикаго Файър вкара страхотно попадение. Швейцарците можеха да стигнат до победата, но попадения на Дан Ндойе и Бреел Емболо бяха отменени заради засади. Веднъж и гредата спаси Шотландия - след удар на Фабиан Шер.

Нападателят на Лудогорец Квадво Дуа, който вкара първия гол при победата на Швейцария с 3:1 над Унгария, тази вечер беше резерва и не се появи в игра.

Никой не беше правил това! Шедьовърът на Шакири го изстреля пред Роналдо

След равенството швейцарците вече имат 4 точки и почти сигурно ще се класират за 1/8-финалите. В последния си мач от група "А" те се изправят срещу домакина Германия, който е лидер в групата с пълен актив от 6 точки. Шотландия (с 1 точка) ще се изправи срещу Унгария, който до момента е с две загуби.

"Гайдарите" по трибуните в Кьолн изпаднаха в екстаз в 13-ата минута, когато любимците им поведоха в резултата. Андрю Робъртсън организира бърза атака, подаде към Калъм Макгрегър, който продължи за Скот Мактоминей в наказателното поле. Халфът на Манчестър Юнайтед стреля, при което Фабиан Шер протегна десния си крак, но отклони топката и тя влетя във вратата на Ян Зомер - 1:0.

Швейцария изравни в 26-ата минута със страхотен гол на Джердан Шакири. Антъни Ралстън допусна много груба грешка, извеждайки опитния халф на отлична позиция, а той с много точен удар вкара топката неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата на Ангъс Гън - 1:1.

Швейцария организира много добра атака в 32-ата минута. Рубен Варгас комбирнира с Дан Ндойе, който бе на отлична позиция в наказателното поле на Шотландия и стреля, но Ангъс Гън плонжира и успя да избие в корнер.

Швейцария вкара гол в 33-ата минута, но попадението не беше зачетено заради засада. След центриране от корнер в наказателното поле на "гайдарите", Мануел Аканджи продължи топката с глава към Дан Ндойе, а той успя да вкара топката във вратата на Ангъс Гън, кой  беше излязъл неразчетено. Попадението обаче не беше зачетено заради положение на засада на Ндойе при паса към него от страна на Аканджи.

Дан Ндойе направи много голям пропуск в 57-ата минута. Нападателят на Болоня беше изпуснат от Киърън Тиърни и изскочи сам срещу Ангъс Гън, но не успя да намери очертанията на вратата, стреляйки встрани от десния страничен стълб.

Тиърни получи контузия в ситуацията с Ндойе и бе сменен принудително от Скот Макена в 61-ата минута.

Шотландия бе много близо до гол в 67-ата минута. Андрю Робъртсън центрира в наказателното поле на Швейцария, където Грант Ханли се пребори за по-добра позиция с Фабиан Шер и го изпревари, засичайки с глава, но топката срещна десния страничен стълб на вратата на Ян Зомер.

В 82-ата минута появилият се на смяна Бреел Емболо реализира. Нападателят на Монако получи извеждащ пас зад отбраната на Шотландия, излезе сам срещу Гън, а след това го прехвърли, пращайки топката във врата му. Все пак бе маркирана засада, която бе потвърдена с ВАР и равенството 1:1 се запази.

Мануел Аканджи се оказа големият герой за Швейцария в първата минута на добавеното време, когато изчисти топката пред голлинията и срещата завърши наравно.

ШОТЛАНДИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 1:1
1:0 Скот Мактоминей (13), 1:1 Джердан Шакири (26)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
13  ГОЛ! Шотландия повежда с 1:0. Андрю Робъртсън подаде към Калъм Макгрегър, който продължи към Скот Мактоминей в наказателното поле, халфът на Манчестър Юнайтед стреля, Фабиан Шер протегна десния си крак, но отклони топката и тя влетя във вратата на Ян Зомер.
25  ГОЛ! Страхотно попадение на Джердан Шакири - 1:1. Антъни Ралстън с фатална грешка. Бранителят на Шотландия изведе Шакири на отлична позиция, а бившият съотборник на Станислав Иванов в Чикаго Файър майсторски се разписа, изпращайки топката неспасяемо в горния десен ъгъл на Ангъс Гън.
32  Страхотна намеса на Ангъс Гън след удар отблизо на Дан Ндойе.
33 Отменен гол на Дан Ндойе заради засада.
45+2 - Край на първото полувреме.
-----------------
46 - Начало на второто полувреме.
58  Пропуск на Дан Ндойе, който преодоля Киърън Тиърни и стреля опасно, топката прелетя покрай вратата на Шотландия.
60   Тиърни е заменен принудително заради контузия. В игра за Шотландия се появи Скот Маккена.
64 - Удар на Рубен Варгас от малък ъгъл излезе в аут.
67  ГРЕДАТА помага на Швейцария. Грант Ханли се пребори за по-добра позиция с Фабиан Шер и го изпревари, засичайки с глава, топката срещна десния страничен стълб на вратата на Ян Зомер.
81 - Мактоминей с пропуск.
82  Отменен гол на Бреел Емболо заради засада.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+1
90+4 - Край на мача. Шотландия и Швейцария завършиха 1:1.
Scotland
ШОТЛАНДИЯ: 1. Ангъс Гън, 2. Антъни Ралстън, 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 6. Киърън Тиърни  (61  26. Скот Маккена ), 3. Андрю Робъртсън (к), 4. Скот Мактоминей , 14. Били Гилмор (79  23.Кени Макклийн), 8. Калъм Макгрегър, 7. Джон Макгин  (90  11.Райън Кристи), 10. Че Адамс (90  9. Лаурънс Шакланд)
Резерви: 12. Лиъм Кели, 21. Зандер Кларк, 9. Лаурънс Шакланд, 11. Райън Кристи, 16. Лиъм Купър, 17. Стюарт Армстронг, 18. Люис Морган, 19. Томи Конуей, 20. Райън Джак, 22. Рос Маккори, 23. Кени Макклийн, 24. Грег Тейлър, 25. Джеймс Форест, 26. Скот Маккена
Селекционер: Стив Кларк
Switzerland
ШВЕЙЦАРИЯ: 1. Ян Зомер, 22. Фабиен Шер , 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес , 3. Силван Видмер (86  2. Леонидас Стергиу), 10. Гранит Джака (К), 8. Ремо Фройлер (75  16.Венсан Сиеро ), 23. Джердан Шакири  (60  7. Бреел Емболо), 20. Михел Аебишер, 19. Дан Ндойе (86  25.Зеки Амдуни), 17. Рубен Варгас (75  26.Фабиан Рийдер)
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Леонидас Стергиу, 4. Нико Елведи, 7. Бреел Емболо, 9. Ноа Окафор. 11. Ренато Щефен, 15. Седрик Цесигер, 16. Венсан Сиеро, 18. Квадво Дуа, 24. Ардон Яшари, 25. Зеки Амдуни, 26. Фабиан Рийдер
Селекционер: Мурат Якин

Кьолн, „РайнЕнергиЩадион“
Съдия: Иван Кружляк (Словакия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР