ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Аржентина размаза Хърватия с класиката 3:0 и се класира за финала на Световното първенство в Катар, а за трофея ще спори с победителя от сблъсъка между действащия шампион Франция и Мароко в сряда вечер. Лионел Меси (34-дузпа) и Хулиан Алварес (39, 69) продължиха мечтата на "гаучосите" за трета световна титла след 1978 и 1986 година. Наред с другите си рекорди за историята Меси изравни още един, който е и с българско участие. Аржентинският магьосник е вкарвал поне веднъж в осминафинал, четвъртфинал и полуфинал на едно и също световно първенство - в случая на настоящето. Такова нещо са постигали още само петима играчи, сред които е и Христо Стоичков, който стори това в САЩ през 1994 година, когато последователно наказа Мексико, Германия и Италия. Важно е да се уточни, че въпросното постижение е възможно само от Мондиал 1986 в Мексико насам, когато за първи път беше въведена осминафиналната фаза. Другите четирима футболисти са италианските Салваторе Скилачи (1990 в Италия) и Роберто Баджо (1994 в САЩ), хърватинът Давор Шукер (1998 във Франция) и нидерландецът Уесли Снайдер (2010 в ЮАР).

Двубоят на стадион "Лусаил" започна равностойно със здрава битка в центъра на терена. След първия четвърт час хърватите владееха повече топката, но нито те, нито "гаучосите" създаваха сериозни положения за гол.

В средата на първата част аржентинците регистрираха и първия точен удар. Енцо Фернандес опита късмета си от дистанция, но Ливакович спаси с вещина.

Първата голяма грешка в мача допусна хърватската защита в 32-ата минута, когато Хулиан Алварес бе изведен зад отбраната, опита да преодолее Ливакович, а секунда след това вратарят го фаулира и съдията Даниеле Орсато посочи бялата точка. Зад топката очаквано застана Лионел Меси, който бе безкомпромисен и реализира за 1:0 историческия си 11-и гол с екипа на националния тим, което не е правил никой друг. Пет минути по-късно "гаучосите" нанесоха втори удар с феноменална контраатака, започнала от наказателното поле на Емилиано Мартинес. Алварес прекоси цялата половина на "ватрените" и с доза късмет си осигури пространство за удар, след което не сгреши за 2:0.

В 42-ата минута Аржентина бе много близо и до трети гол, но удар на МакАлистър с глава след корнер бе отразен от Ливакович. Малко преди почивката Хърватска стигна до добра ситуация, като центриране на Юранович бе отклонено и Мартинес трябваше да се намесва, но бе отсъдена и засада.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Хърватите започнаха по-активно през втората част, но се затрудняваха да затруднят напрежение пред Мартинес. В същото време Маси излезе на стрелкова позиция в 57-ата минута, но Ливакович спаси.

В 69-ата минута Меси напредна отдясно, а след това изключително технично с тяло излъга Гвардиол и подаде към непокрития Хулиан Алварес, който отблизо направи резултата 3:0.

В 84-ата минута Мак Алистър беше близо до гол. Ударът му от воле профуча покрай целта. В ответната атака Хърватия потърси почетен гол. Ловро Майер центрира на близката греда от корнер. Иван Перишия отклони, но никой негов съотборник не успя да засече в мрежата.

До края хърватите опитаха да стигнат до почетно попадение, но не успяха, а Аржентина направи предпоследната крачка към голямата мечта за трета световна титла. На шестия си финал на световни първенства "гаучосите" чакат победителя от втория полуфинал между Франция и Мароко утре вечер. Меси пък ще има шанс да стане световен шампион – нещо, което не успя през 2014 в Бразилия, когато Германия спря „албиселесте" на финала.

АРЖЕНТИНА - ХЪРВАТИЯ 3:0
1:0 Лионел Меси (34-дузпа), 2:0 Хулиан Алварес (39), 3:0 Хулиан Алварес (69)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
5 - Динамичен старт за двата тима без положения пред двете врати.
12 - Хърватите имат преимущество във владеенето на топката.
14 - Лионел Меси падна на границата на наказателното поле, но съдията Даниеле Орсато остана безмълвен.
17 - Деян Ловрен опита удар с глава от трудна позиция, който не се получи, а в ситуацията Кристиан Ромеро и Николас Таляфико се удариха глава в глава.
22 - Двата тима са се захапали здраво и не допускат опасности пред своите вратари.
25 - Доминик Ливакович спаси с вещина удар от дистанция на Енцо Фернандес.
28 - Лука Модрич центрира от пряк свободен удар и аржентинските защитници избиха топката.
31 - Иван Перишич получи топката отляво на наказателното поле и опита техничен удар, но прехвърли вратата.
32 - ДУЗПА за Аржентина! Хулио Алварес бе изведен зад хърватската защита и вратарят Доминик Ливакович го препъна, след което съдията посочи бялата точка.
34 - ГОООЛ за Аржентина! Лионел Меси реализира безапелационно дузпата за 1:0, вкарвайки петия си гол на Световното.
39 - ГОООЛ за Аржентина! След бърза контраатака на аржентинците Хулио Алварес завърши сам с попадение за 2:0.
42 - След корнер МакАлистър нанесе удар с глава, но Ливакович се прояви с решителна намеса и опази мрежата си от трето попадение.
45 - Емилиано Мартинес спаси удар на Йосип Юранович, като е отсъдена и засада.
45+4  - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Меси има проблем, след като се хвана за левия аддуктор.
48 - Леандро Паредес отправи удар от около 20 метра, но не затрудни Ливакович.
58 - Аржентинците откраднаха топката и организираха бърза контраатака, при която Меси се оказа очи в очи с Ливакович, но ъгълът беше малък и вратарят спаси.
62 - Деян Ловрен се извиси над всички след центриране от пряк свободен удар на Лука Модрич и отправи удар с глава, но Емилиано Мартинес успя да избие.
69 - ГОООЛ за Аржентина! Лионел Меси навлезе в наказателното поле, финтира Йошко Гвардиол и асистира на Хулиан Алварес, който с удар от близка дистанция вкара втория си гол в мача за 3:0.
73 - Удар от дистанция на Иван Перишич в ръцете на Емилиано Мартинес.
83 - Алексис МакАлистър от воле можеше да вкара четвърти гол, но топката премина встрани от вратата.
90+5 - Край на мача! Аржентина разби Хърватия с 3:0 и се класира за финала на Световното в Катар.

Аржентина: 23. Емилиано Мартинес, 7. Родриго де Паул (7514. Есекиел Паласиос), 20. Алексис МакАлистър (8715. Анхел Кореа), 26. Науел Молина (872. Хуан Фойт), 19. Николас Отаменди , 5. Леандро Паредес (6225. Лисандро Мартинес), 13. Кристиан Ромеро , 3. Николас Таляфико, 24. Енцо Фернандес, 10. Лионел Меси , 9. Хулиан Алварес  (7521. Пауло Дибала)
Резерви: 16. Тиаго Алмада, 1. Франко Армани, 21. Пауло Дибала, 11. Анхел ди Мария, 15. Анхел Кореа, 22. Лаутаро Мартинес, 25. Лисандро Мартинес, 14. Есекиел Паласиос, 6. Херман Пецела, 18. Гуидо Родригес, 12. Херонимо Руи, 2. Хуан Фойт
Селекционер: Лионел Скалони

Хърватия: 1. Доминик Ливакович , 11. Марсело Брозович (5016. Бруно Петкович), 20. Йошко Гвардиол, 8. Матео Ковачич , 9. Андрей Крамарич (7214. Марко Ливая), 6. Деян Ловрен, 10. Лука Модрич (817. Ловро Майер), 15. Марио Пашалич (4613. Никола Влашич), 4. Иван Перишич, 19. Борна Соса (4618. Мислав Оршич), 22. Йосип Юранович
Резерви: 3. Борна Баришич, 17. Анте Будимир, 21. Домагой Вида, 13. Никола Влашич, 12. Иво Гърбич, 5. Мартин Ерлич, 23. Ивица Ивушич, 14. Марко Ливая, 7. Ловро Майер, 18. Мислав Оршич, 16. Бруно Петкович, 2. Йосип Станишич, 25. Лука Сучич, 24. Йосип Шутало, 26. Кристиян Якич
Селекционер: Златко Далич

Стадион: "Лусаил", Лусаил
Съдия: Даниеле Орсато

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР