ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Aнглия прегази Иран с убедителното 6:2 и стартира по отличен начин участието си на Мондиала в Катар. Другата среща от група "B" е от 21:00 часа тази вечер: САЩ - Уелс.

Селекцията на Гарет Саутгейт изцяло доминира срещу тима на именития португалец Карлош Кейрош и заслужено спечели трите точки в мача в Ал Раян. Англичаните отказаха съперника още до почивката, когато дръпнаха с комфортното 3:0.

В началните минути иранците получиха сериозен удар. Вратарят Алиреза Бейранван и съотборникът му Маджид Хосейни се сблъскаха глава в глава, стражът остана да лежи на земята и се наложи влизането на медицинския екип на терена. Двубоят беше прекъснат заради инцидента за около 10 минути. Бейранван беше с разбит нос и кръв по лицето. Вратарят първоначално настояваше да продължи участие в мача, но впоследствие се наложи да бъде заменен от Хосеин Хосейни.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

В 35-ата минута Джуд Белингам се разписа с глава след центриране на Люк Шоу и Англия поведе - 1:0. За 19-годишния талант от Борусия (Дортмунд) това бе първи гол с екипа на "трите лъва".

До почивката точни бяха още Букайо Сака и Рахийм Стърлинг. В 44-ата минута Хари Магуайър свали топката с глава към Сака, който с удар от воле направи 2:0. 120 секунди след това Хари Кейн премина по дясното крило и центрира остро към включилия на скорост Стърлинг, който засече от въздуха и прониза Хосеин Хосейни - 3:0.

През втората част 21-годишният нападател на Арсенал Букайо Сака вкара за втори път - 4:0 в 62-ата минута, а малко след това иранците намалиха чрез Мехди Тареми - 4:1. В 71-ата току-що появилият се в игра Маркъс Рашфорд направи 5:1 след подаване на Хари Кейн и точен удар по земя. В 75-ата Кейн беше заменен от Калъм Уилсън и напусна терена без да отбележи гол във вратата на Иран.

Попаденията обаче не спряха да валят. В 90-ата минута и Джак Грийлиш попадна в прегръдките на съотборниците си. Калъм Уилсън беше на отлична позиция за стрелба, но подаде към Грийлиш и той засече в опразнената врата за 6:1.

В десетата минута на дългото добавено време иранците изразиха претенции за дузпа. При центрирането от ъглов удар Джон Стоунс задържа съперник за фланелката и съдията Рафаел Клаус отиде да прегледа ситуацията с ВАР, след което посочи бялата точка. Зад топката застана Мехди Тареми, който в 13-ата минута на добавеното време оформи крайното 6:2.

Мачът беше първи между двете страни на световни първенства.

Следващият двубой на Англия на Мондиала в Катар е в петък от 21:00 часа срещу САЩ. Иранците пък също на 25 ноември играят с Уелс (от 12:00 часа).

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

АНГЛИЯ - ИРАН 6:2
1:0 Джуд Белингам (35), 2:0 Букайо Сака (44), 3:0 Рахийм Стърлинг (45+1), 4:0 Букайо Сака (62), 4:1 Мехди Тареми (65), 5:1 Маркъс Рашфорд (71), 6:1 Джак Грийлиш (90), 6:2 Мехди Тареми (90+13-дузпа)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
3  Претенции на англичаните за дузпа, след като Хари Магуайър беше задържан от Рухбех Чешми. Съдията Рафаел Клаус от Бразилия остана безмълвен.
10  Tежък сблъсък глава в глава между вратаря на Иран Алиреза Бейранван и съотборника му Маджид Хосейни. Стражът остана да лежи на земята.
11 - Оказва се медицинска помощ на Алиреза Бейранван, който има кръв по лицето. Носът му е разбит.
14 - Вратарят на Иран отказва да бъде заменен и настоява да продължи участие в мача.
16 - Бейранван облече нова фланелка, играта е подновена. Мачът беше прекъснат за около 6 минути.
17  Вратарят на Иран се свлече на земята и този път даде знак за смяна, след като очевидно не може да продължи заради тежкия сблъсък в главата.
20 Хосеин Хосейни влиза и застава на вратата на Иран.
30  Букайо Сака нахлу отдясно и пусна остър пас към Мейсън Маунт, който стреля, топката прелят на сантиметри покрай лявата греда на вратата на Иран.
32  ГРЕДА! Хари Магуайър се извиси в наказателното поле на Иран и засече с глава центрираната от корнер топка, която се отби в напречната греда.
35  ГОЛ! Джуд Белингам даде преднина на Англия - 1:0! Люк Шоу центрира към таланта от Борусия (Дортмунд), който в наказателното поле надскочи Маджид Хосейни и с глава насочи топката в далечния ъгъл.
* Попадението е първо за Белингам с фланелката на първия отбор на Англия.
44  ГОЛ! 2:0 за Англия! Букайо Сака засече топката с левия крак от воле, след като Хари Магуайър му я свали с глава. При удара на вкаралия попадението се получи се лек рикошет в крака на иранец и кълбото влетя неспасяемо под напречната греда.
45 - Добавеното време е 14 минути.
45+1  ГОЛ! 3:0 за "трите лъва", след като и Рахийм Стърлинг се разписа. Хари Кейн премина по дясното крило и центрира остро към включилия на скорост Стърлинг, който засече от въздуха и прониза Хосеин Хосейни.
45+14 - Край на първото полувреме.
----------------
46 - Начало на второто полувреме.
62  ГОЛ! Букайо Сака покачи на 4:0! Играчът на Арсенал блесна с отличен рейд, преодоля няколко противника, навлезе в наказателното поле и с точен изстрел с левия крак прати топката в мрежата на Хосейни.
65
 ГОЛ! Иран вкара на Англия - 4:1. Футболистите на Карлош Кейрош организираха отлична атака, Мехди Тареми получи извеждащо подаване и наказа Джонатан Пикфорд.
71  ГОЛ! 5:1 за Англия! Появилият се на смяна преди секунди Маркъс Рашфорд получи подаване от Хари Кейн вдясно, нахлу в наказателното поле, залъга съперник и се разписа с удар по земя, изпращайки топката в долния долния десен ъгъл на безпомощния Хосейни.
90
 ГОЛ! Англичаните не спират с попаденията - 6:1! Момчетата на Саутгейт организираха контраатака, при която трима англичани се озоваха в наказателното поле на Иран. Топката стигна до Калъм Уилсън, който можеше да стреля, но подаде към Джак Грийлиш и той засече в опразнената врата.
90 - Добавеното време е 10 минути.
90+10  Претенции за дузпа на Иран, след като техен играч беше задържан за фланелката.
90+12  ДУЗПА! Съдията прегледа ситуацията с ВАР и посочи бялата точка.
90+13  ГОЛ! Мехди Тареми вкара дузпата с второто си попадение в срещата - 6:2 за Англия.
90+14 - Край на мача. Англия отвя Иран с 6:2.

England
AНГЛИЯ: 1.Джордан Пикфорд, 5.Джон Стоунс, 6.Хари Магуайър (70  15.Ерик Дайър), 12.Киърън Трипиър, 3.Люк Шоу, 22.Джуд Белингам , 4.Деклан Райс, 19.Мейсън Маунт (71  20.Фил Фодън), 17.Букайо Сака   (70  11.Маркъс Рашфорд ), 10.Рахийм Стърлинг  (71  7.Джак Грийлиш ), 9.Хари Кейн (75   24.Калъм Уилсън)
Резерви: 13.Ник Поуп, 23.Арън Рамздейл, 2.Кайл Уокър, 7.Джак Грийлиш, 8.Джордан Хендерсън, 11.Маркъс Рашфорд, 14.Калвин Филипс, 15.Ерик Дайър, 16.Конър Коуди, 18.Трент Александър-Арнолд, 20.Фил Фодън, 21.Бен Уайт, 24.Калъм Уилсън, 25.Джеймс Мадисън, 26.Конър Галахър
Селекционер: Гарет Саутгейт

Iran
ИРАН: 1.Алиреза Бейранван (20  24. Хосеин Хосейни), 8.Мортеза Пуралиганжи , 15.Рухбех Чешми (46  13.Мохамад Канани), 19.Маджид Хосейни, 2.Садег Мохамари, 21.Ахмад Нооролаи (77  20.Сардар Азмун), 18.Али Карими (46  6.Сайед Езатолахи), 3.Ехсан Хайсафи 5.Милад Мохамади (63 16.Мехди Тораби), 7.Алериза Джаханбахш (46  17.Али Голизадех), 9.Мехди Тареми
Резерви: 12.Пайам Ниазманд, 22.Амир Абедзадех, 24.Хосеин Хосейни, 4.Шоджа Халилзадех, 6.Сайед Езатолахи, 10.Карим Ансарифард, 11.Вахид Амири, 13.Мохамад Канани, 14.Саман Годош, 16.Мехди Тораби, 17.Али Голизадех, 20.Сардар Азмун, 23.Рамин Резаеян, 25.Аболфазл Жалали
Селекционер: Карлош Кейрош

Ал Раян, „Халифа Интернешънъл Стейдиъм“
Съдия: Рафаел Клаус (Бразилия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР