Феновете вече свикнаха с участието на спортисти от екзотични страни на Зимните олимпийски игри. Сега ще видим нова порция такива в Пекин. Незабравима следа в историята остават ямайските бобслеисти в Калгари през 1988 г., които дори вдъхновиха създаването на популярния филм „Леден болид“ (Cool Runnings).
Winbet - на един клик разстояниe! (18+)
На Олимпиадата в китайската столица през тази година ще има представители на общо 95 държави, а преди осем години в Сочи участваха 88. Увеличението е за сметка на страни, в които зимните спортове не са развити. Само на последните две зимни олимпийски игри дебютираха 13 държави. Сега в Пекин за първи път в историята на Зимните олимпиади ще видим представители на Саудитска Арабия и Хаити. Екзотика ще добавят и представители на много по-опитни отбори, които също не могат да се характеризират като традиционни в снежните и ледените спортове.
ДЕБЮТАНТИТЕ
Двете държави, които за първи път ще видим на Зимни олимпийски игри – Саудитска Арабия и Хаити, ще имат свои представители в алпийските ски.
Федерацията по зимните спортове на Саудитска Арабия преобърна цялата страна, за да намери кандидати да представят кралството при първото му участие на Зимни олимпийски игри. Така беше намерен 24-годишният юнак Фаик Абди, който даже не се беше занимавал професионално със спорт. Бакалавърът от Университета в Юта е роден в САЩ и там се запалва по популярните за Щатите спортове – тенис, баскетбол и плуване. Спортът обаче си остава единствено хоби. Запознава се със ските още четиригодишен, когато майка му го учи в ливанския зимен курорт Фарайя-Мзаар. Дори избира да учи в Юта заради близостта до ски пистите. От навършването на 20-ата си година той е рекламно лице на Саудитска Арабия като скиорска дестинация.
Именно така е забелязан от Федерацията. Любителят спортист изведнъж се оказва професионалист. Дебютът му в официални състезания е само три месеца преди Олимпиадата в шведския град Каабдалис на етап от юношеската купа на Международната федерация по ски (FIS). Саудитецът отпада още по време на първия манш от гигантския слалом и оставя таланти на възраст между 16 и 18 години да се борят за призовите места. Това обаче не го отказва от амбициозните цели в ските. Желанието му е през 2028 г. да дебютира в старт от Световната купа на FIS.
“Винаги съм харесвал карането на ски. Възхищавам се на усещането за свобода, което ти дава спускането по пистата“, признава Фаик Абди.
19-годишният Ричардсон Виано от Хаити е далеч по-известен спортист. Като тригодишен, заедно с двете си сестри, той е осиновен от италианско семейство, живеещо във Франция. Новите родители бързо качват малчугана на ски и дават начало на кариерата му. Виано преминава през всички етапи на юношеските състезания в алпийските ски и достига до международно ниво. Когато е 16-годишен, с него се свързва Федерацията на Хаити по ски. Тя е създадена през 2010 г. след ужасното земетресение, при което смъртта си намериха над 200 000 човека. Израсналият и трениращ във Франция Ричардсон Виано се съгласява да се състезава за карибската държава и през 2021 г. дебютира на Световното първенство. Прогресът му не остава незабелязан и става рекламно лице на компанията за спортна екипировка „Kappa”.
„Пристигнах във Франция като тригодишен. Родителите ми живееха до планината и бързо ме научиха да карам ски. Когато ми се обадиха от Федерацията на Хаити по ски, помислих, че става дума за майтап. След разговора направих проучване и установих, че в страната наистина съществува ски федерация. Така отново се сближих с моята истинска родина и дори се свързах с детския дом, откъдето ме взеха моите приемни родители. Гордея се, че Хаити ще може да види моето представяне на Олимпиадата. Искам чрез спорта да даря мечти на младежите в страната. Вече знам каква е отговорността да представяш държавата си на големи състезания“, твърди Виано.
СКЕЛЕТОН ОТ АМЕРИКАНСКА САМОА
Нейтън Крамптън има удивителна биография. Роден е в Кения, но животът му преминава през много пътуване. Живее в шест различни държави на четири континента. Причина за честите премествания е неговият баща, който е американец на дипломатическа служба. Крамптън още от дете се увлича по спорта и става професионалист, но представлява държава, в която дори не е живял – Американска Самоа. Причината за това е в неговата майка, която има полинезийски корени и именно от това се възползва тихоокеанската държава.
„Въпреки че продължавам да живея като странстващ спортист и домът ми е там, където се намира лаптопа ми към дадения момент. Хавай и полинезийските острови винаги ще бъдат част от сърцето ми“, признава Крамптън.
Нейтън е любител на екстремните спортове и постоянно търси поводи за вдигане на адреналина. Сред увлеченията му са сърфинг, сноуборд, алпийски ски и колоездене. Започва кариерата си като професионален спортист в леката атлетика. Участва в спринтове на 100 метра и в леката атлетика на националния шампионат на САЩ, докато по телевизията не вижда състезания по скелетон. Излъчването на олимпийските игри във Ванкувър през 2010 г. запознава Нейтън Крамптън с нов вид спорт, който се загнездва в екстремната му натура.
Той започва тренировки в ледения спорт, но не забравя и леката атлетика. Тренировките са подобни и 36-годишният атлет продължава да се състезава и през зимата, и през лятото. Няколкогодишните тренировки в скелетона дават своя резултат и той участва на четири световни първенства. През 2016 г. дори заема удивителното пето място, а още три пъти влиза в топ 10. През 2016 г. е избран за новобранец на годината в бобслея и скелетона на САЩ (Американска Самоа е кани едва през 2020 г.).
Универсалният Нейтън Крамптън е главната спортна звезда на тихоокенската държава. Дори я представлява на олимпийските игри в Токио през лятото, където се състезава в спринта на 100 метра и беше знаменосец по време на церемонията по закриването на Олимпиадата. Сега за първи път ще участва на Зимни олимпийски игри.
СКИОР ОТ ИЗТОЧЕН ТИМОР
Йоан Гут Гонсалвеш вече е свикнал с олимпийската самота. 27-годишният скиор самостоятелно представя Източен Тимор на трета Олимпиада, въпреки че островната държава дори не познава снега. Йоан е роден и израснал в Париж. От Източен Тимор е майка му, която емигрира като млада през Австралия. Причината за това са войните за независимост, които страната води с Португалия и Индонезия през по-голяма част от втората половина на ХХ век. Бащата на Гонсалвеш е французин и го учи да кара ски.
Йоан е единственият спортист от Източен Тимор, класирал за участие на Олимпиада (зимна или летна) заради покрит норматив от състезания, а не заради специална покана. На всяко Олимпиада, на която участва, той е знаменосец на делегацията на страната. На световното първенство през 2021 г. той заема 37-о място в слалома и 44-а позиция в гиганския слалом. Това са и най-добрите класирания в кариерата му. Йоан Гут Гонсалвеш е истинска гордост за Източен Тимор. Правителството го награди с титлата – посланик на младежта и спорта в страната.
СКИОР ОТ ЕРИТРЕЯ
Още един скиор, който ще бъде самотен представител на олимпийските игри. Това е 25-годишният Шенън Абеда от Еритрея. Той е роден в Канада, където родителите му бягат от войната за независимост от Етиопия. Още тригодишен се научава да кара ски, тъй като семейството често посещава зимния курорт Виза-Ридж. Там Абеда попада в спортно училище, след като сестра му убеждава техните родители да го запишат. Още като дете голямата мечта на Шенън става участието на олимпийски игри.
„Пазя моя детска рисунка, на която съм написал, че някога ще участвам на Олимпиада“, признава скиорът от Еритрея.
От любовта към ските не го отказват и тежките контузии. През 2016 г. къса кръстни връзки и менискус, а освен това чупи големия пищял на подбедрицата. Тъкмо се възстановява и следва нова жестока травма. Пада по време на тренировка и чупи челюстта си, а като допълнение избива и два от зъбите си. Показва решителността си за участие в Пьонгчанг през 2018 г. и успява да се класира за Олимпиадата, където заема 61-во място в гигантския слалом. След това прекратява кариерата си, за да се предпази от нови контузии. По време на пандемията обаче решава да се върне в спорта и да участва в Пекин 2022.
Паралелно със ските се увлича в бобслея и планира в тази дисциплина да участва на зимните олимпийски игри в Милано през 2026 г. Шенън Абеда е и активен спортен деятел. Той е основател на Асоциацията на Еритрея по алпийски ски, която е създадена през 2011 г. Той се надява, че ще помогне в бъдеще да има повече тъмнокожи спортисти в белия керван.
БОБСЛЕЙ ОТ ТРИНИДАД И ТОБАГО
Тринадад и Тобаго на олимпийските игри ще има двама два представители. Аксел Браун и Андре Маркано ще се състезават при двойките в бобслея. Двамата са родени извън карибската държава – Аксел в Англия, а Андре в САЩ, а освен това първоначално се състезават в други видове спорт.
Маркано още от 13-годишен мечтае да стане олимпиец, но предполага, че това ще бъде в леката атлетика. 35-годишният ветеран е нелош спринтьор и през 2017 и 2019 г. стабилно се представя в националния шампионат на Тринидад и Тобаго. Личните му рекорди са изключително прилични – 6,73 секунди на 60 метра и 10,34 секунди на 100 метра.
29-годишният Браун се е пробвал в различни видове спорт, в които се е състезавал за САЩ и Великобритания. Заради олимпийските игри обаче получава тринидадско поданство. Първоначалните му спортни увлечения са свързани с таекуондо и американски футбол. В бойния спорт има сребърен и бронзов медали от националния шампионат на САЩ. В американския футбол е играл за отбора до 18 години на Колорадо Стейт Рамс. Страстта към адреналина го води в бобслея, където става национал на Великобритания. Най-добрият му резултат е 21-о място при четворните екипажи на световното първенство през 2018 г. През 2021 г. получава гражданство на Тринидад и Тобаго и се надява да вдъхнови ново поколение бобслеисти от карибската държава.
Едва ли някой от изброените спортисти ще успее да се пребори за медали в Пекин, но историята на всеки един от тях е много любопитна и впечатляваща. Те ще представят своите малки държави пред целия свят и ще покажат, че големият спорт може да пробие във всяка точка на земното кълбо.
Артьом КУТЕЙНИКОВ, Евроспорт
Превод от руски на Веселин Русинов, БЛИЦ