Финландия спечели първа олимпийска титла в хокея на лед в историята си, след като на финала в Пекин 2022 шокиращо обърна големия фаворит Русия за успеха с 2:1 (0:1, 1:0, 1:0). „Сборная“ започна участието си на олимпийските игри в китайската столица като големия фаворит за титлата в отсъствието на звездите от НХЛ, а освен това трябваше да защити реномето си на шампион от Пьонгчанг 2018.

1000 лв. Нов начален Онлайн Казино Бонус от efbet

Михаил Григоренко даде аванс на руския национален отбор само 7:17 минути след началото на мача. Финландците обаче изравниха с ранен гол в началото на втората третина. Виле Пока беше точен 3:28 минути след началото на частта. Ханес Бьорнинен реализира победния гол само 31 секунди след началото на заключителния трети период. Той завърши мача и с една асистенция в актива си. Ате Охтамаа се отличи с две голови подавания. Финландският вратар Хари Сятери направи 16 спасявания, а руският му колега Иван Федотов отрази 29 удара.

Така Финландия постигна най-големия успех в историята на участието си в турнирите по хокей на лед на зимни олимпийски игри. До момента върховите постижения на „лъвовете“ бяха сребърните медали от Калгари`88 и Торино 2006. Тимът има и бронзови отличия от Лилехамер`94, Нагано`98, Ванкувър 2010 и Сочи 2014. Успехът в Пекин 2022 може да се нареди до трите световни титли по хокей на лед, завоювани през 1995, 2011 и 2019 г.

Както е известно, вчера Словакия изненадващо победи Швеция с 4:0 в битката за бронзовите медали. Така словаците спечелиха първото си в историята си олимпийско отличия в хокея на лед. 17-годишният нападател на тима Юрай Слафковски завърши като голмайстор на Олимпиадата в Пекин със седем гола.