Григор Димитров и Новак Джокович играят полуфинал на "Уимбълдън" днес. Двубоят е от 15:00 часа и ще бъде предаван пряко по Нова телевизия и в БЛИЦ TV. Българинът стигна до най-добрите четири, след като на четвъртфиналите отстрани миналогодишния шампион Анди Мъри в мач с три сета 6:1, 7:6(4), 6:2. Новак Джокович имаше далеч по-трудна задача, като надви в пет сета хърватина Марин Чилич.

Григор и Ноле имат четири мача до момента помежду си. Сърбинът е спечелил три от тях, българинът има един успех. Първата победа за Джокович бе в Шанхай през 2012 година в два сета. Миналата година Григор за първи път се противопостави по-успешно на Ноле - на Мастърса в Индиън Уелс. Българинът поведе с 5:2 гейма в първия сет, след което обаче допусна четири двойни грешки. Стигна се до тайбрек, който Джокович спечели. Във втория сет Новак нямаше проблеми и спечели с 6:1.

8 май 2013 година със сигурност е една от най-паметните в кариерата на Григор Димитров. На Мастърса в Мадрид българинът победи Новак Джокович, който в това време беше действащ №1 в световната ранглиста. Григор надделя в двубой от втория кръг със 7:6, 6:7, 6:3. Това беше първа победа за български тенисист над действащ лидер в света. Към онзи момент Джокович имаше само 2 загуби от 28 мача от началото на годината, което направи българската победа още по-сериозна. Двубоят бе изключителна драма. Във втория сет Джокович изкълчи глезен и поиска медицинска помощ. С всяка изминала минута публиката все повече скандираше "Димитров, Димитров" и освиркваше сърбина. Точно в този момент Ноле започна да изрежда сочни сръбски псувни, изнервен от ситуацията.

grishto_masha1.jpgСлед този успех през месец май за първи път папарак излови Григор Димитров и половинката му Мария Шарапова. Двамата не скриха любовта си, след което покориха абсолютно всички световни медии. След победата над Джокович - Григор, за първи път прояви емоционалност и сподели: "Няколко думи от моята приятелка преди мача изключително много ми помогнаха за тази победа. Това беше постъпка, която ще помня до края на живота си. Само няколко изречения, които и преди съм чувал, но въпреки това. Ще запазя за себе си какво точно ми каза, със сигурност, но определено искам да й благодаря за това."

Прогресът на Григор Димитров от миналата до тази година е явен и ето доказателствата. След победата му над Джокович през май 2013-а в Мадрид - българинът, е бил №26 в ранглистата, а Джокович е бил лидер. Сега Григор вече е №13, т.е. напреднал е с 13 позиции напред, а сърбинът е №2.

От победата му през май до сега Григор спечели вече 4 титли, 3 са само тази година. Точно толкова - 3 трофея през 2014 година има и Новак Джокович. Григор напредва сериозно и що се отнася до спечелените пари от наградни фондове. Горе-долу по това време, но миналата година Гришо имаше на сметката си около 1,2 милиона долара, а сега вече е заработил 3,2 милиона долара, като само до момента през годината е спечелил 1,2 милиона (толкова, колкото имаше през цялата си кариера до двубоя му с Джокович през март 2013-та.)