Работещи от градския транспорт на София излизат на протестна акция в 8 часа сутринта днес. Това съобщиха от КНСБ.

Протестът е организиран от Федерацията на транспортните синдикати. Той ще се проведе в жк "Дружба" на последната спирка на няколко автобусни линии. Ще бъдат засегнати линии 4, 88, 204, 304 и 384.

От КНСБ предупредиха, че движението на тези линии ще бъде затруднено и е възможно да се стигне и до тяхното спиране.

Основното искане на протестиращите е за увеличение на заплатите.

От Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ настояват за 30% увеличение на заплатите в четирите общински транспортни дружества на София. Синдикалистите предупредиха, че социалното напрежение в градския транспорт, започнало още в края на миналата година, не стихва не само в София, но и в цялата страна.

Искането на КНСБ за допълнителни 37 милиона лева в Държавния бюджет за 2024 година за ръст на заплатите в сектора, не беше прието.

Според синдикалистите, това пряко ще попречи на общините да удовлетворят желанието на работещите за увеличение на техните възнаграждения. Ето защо работещите от сектора ще изразят своето недоволство от липсата на пари за устойчив ръст на заплатите в градския транспорт. 

От КНСБ алармират, че възнагражденията са изядени от инфлацията и изпреварващия ръст на доходите в частния сектор. На мястото на пенсионираните служители не постъпват нови млади кадри заради ниските стартови заплати и липсата на перспектива.

От КНСБ заявяват, че всичко това води до натрупване и на големи количества извънреден труд, който за 2023-та година достига до над 500 000 часа, а това оказва пряко негативно влияние върху безопасността, която предлага градския транспорт, предупреждават синдикалистите.

От КНСБ заявиха, че липсата на кадри - шофьори, инженерен персонал, механици, обслужващ и почистващ персонал, ще доведе единствено до преумора на служителите и до риск от увеличаване на произшествията и авариите в сектора.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук