30 години след обединението на Източна и Западна Германия, разликите са избледнели, но не и изтрити. Къде различията остават?
  • На Изток живеят все по-малко хора
Смята се, че демографските проблеми са по-силно изразени на територията на бившата ГДР. Това обаче е само отчасти вярно.

Намаляването на населението на Изток наистина започва с бързи темпове през 90-те години на миналия век. И сега гъстотата на населението на Запад и на Изток е съответно 268 човека на квадратен километър срещу 116.

Раждаемостта в източните части достига исторически минимум в края на 20-ти век. Но от новия век тенденцията се промени и сега по този показател тя е сравнима с тази в западните части на Германия. Същото е и по отношение на продължителността на живота.

Трудовата миграция вече 30 години продължава да е емблема на източногерманците. По данни за 2018-та година това са 330 000 човека или 7% от трудоспособното население.
  • Западът остава флагман на германската икономика
По отношение на икономическото развитие, източногерманците са все още далеч зад  западните си съграждани, въпреки че разликата бавно се топи. Институтът за германска икономика в Кьолн разработи специален индекс, който мери изоставането, според който източногерманците имат да наваксват още 1/4.
Неравностойното положение се допълва и от факта, че централните офиси на 464 от 500 от най-големите предприятия са разположени в западната част на страната.
  • Източните райони са по-бедни
Доходите на домакинствата на Изток традиционно остават по-ниски от тези на Запад. Средната заплата изостава с 15 процента.
При пенсиите обаче ситуацията е коренно различна. Причината е, че при жителите на бившата ГДР стажът за работа е по-висок, а жените традиционно работят наравно с мъжете.

Наемите в Източна Германия си остават по-евтини. Това обаче не важи за Берлин, където сумите са сравними с тези, които плащат компаниите в западните части на страната. Това обяснява и голямата трудова миграция – хората работят на Запад, а живеят – на Изток.
  • Зелените са със силни позиции на Запад
Гласовете на източногерманците помогнаха на  „Алтернатива за Германия“ да влезе в Бундестага. На Запад пък силни позиции бележат „Зелените“.
Традиционно симпатиите на Запад са предимно за Америка, а на Изток – за Русия. 43% от западногерманците считат Кремъл за заплаха срещу едва 32% на източногерманците.
  • Мюсюлманите предпочитат на Запад
По последни данни, 39% от германците не са религиозни. 52% са християни – католици или евангелисти.

В ГДР 37% от населението са били християни, а сега в източните части процентите са около 20%. На Запад те са около 60%.
Мюсюлманите се увеличават заради трудовата миграция и вече са 5 процента от населението. Джамиите в държавата са близо 3 000, главно Берлин и западните части на страната.
  • На Изток не обичат мигрантите
83% от германците на Изток смятат, че мигрантите са бреме за социалната система на страната. Затова и мигрантите в тези райони са много по-малко.
  • На Запад е по-лоша ситуацията с коронавируса
По-малкото заразени в източните райони е не поради специален имунитет, а заради по-малката плътност и по-малката икономическа активност по отношение на свързаност със международни партньори.
  • Източногерманците доволни от обединението
46% от германците еднозначно твърдят, че обединението е донесло ползи за страната, а 29% казват, че имат и лична полза от това. По-големият процент е на тези от източните райони.