По традиция в Австралия от 8 юли всяка година започва Националната седмица на аборигените. Празниците на това общество винаги са били интересни и колоритни, тъй като културата им е забулена в тайни.
Аборигените са първите заселници на Австралийския континент, които оцеляват като самостоятелна група и след колонизаторите от Европа. Счита се, че те са се заселили от Югоизточна Азия в Австралия преди повече от 40-50 хиляди години по време на последния ледников период. По това време нивото на океана било ниско и те можели да преминат от единия континент на другия, придвижвайки се по провлаците и протоците. Когато ледът се разтопил, нивото на водата се повишило и континентът останал напълно изолиран от Евразия. В началото аборигените живеели край бреговете на океана и реките, ала по-късно започнали да се преместват към вътрешността на Австралия. 

Една от загадките на аборигените е свързана с техния произход, като по този въпрос антрополозите не са единни. Според някои специалисти те произлизат от японския народ аину, а според други - прародителите има живели на остров Цейлон. Странното е, че техният език не е родствен с който и да е друг по света. Наскоро беше направена нова стъпка към разгадаването на тази загадка - появиха се доказателства на хипотезата, че всички жители на нашата планета са потомци на малко племе, обитавало някога територията на Югоизточна Африка.

Аборигените живеят в Австралия от повече от 40 000 години и са най-бедното и най-маргинализираното население на страната. При идването на европейските заселници в Австралия през 1788 година те били около един милион. Днес  са едва 470 000 от 23-те милиона жители на държавата.