Преднината на кандидата на демократите за президент Джо Байдън в двата ключови щата - Мичиган и Уисконсин (0.6 и 0.7 съответно), вече е около 30 000 гласа. Това не са малки цифри, съобщават световните медии. 

С оглед на това, че Тръмп призова поддръжниците си да игнорират гласуването по пощата, много е съмнително, че той ще успее да преодолее тази разлика. 

Действащият президент на САЩ обаче, след преброяване на 45% от гласовете, изпреварва кандидата на демократите в окръга Виго в щата Индиана, жителите на който почти винаги са познавали победителя в президентската надпревара. 

По последни данни на Fox News, във Виго 54% от преброените гласове са за Тръмп и 44% — за Байдън. 




По последна информация обаче, данните говорят за това, че следващият президент на САЩ най-вероятно ще е Джо Байдън. 

Засега Тръмп все още може да разчита на победа в Алякса, Джорджия, Северна Каролина и Пенсилвания. С тяхна помощ той ще получи 267 от 270 необходими за победата гласа.

Без стремително изплъзващия се от ръцете му Мичиган обаче той ще трябва да забрави за втори мандат. 

Официалните резултати все още не са обявени в Невада (6 електорални гласа), Аризона (11 електорални гласа), където кандидатът на демократите не е побеждавал от 1996 година, и в Уисконсин.

Също така не е известно кого ще подкрепи щата Мейн. Четирите щата обаче клонят към Байдън. 

Във всеки случай може да се говори, че дори и демократът да спечели, победата му няма да е никак убедителна, както показваха социологическите проучвания. Това ще окаже сериозно влияние върху бъдещето на САЩ. 

Джо Байдън беше обявен за победител в Аризона в сряда сутринта, което го направи едва вторият кандидат за президент на Демократическата партия през последните 72 години, който спечели в щат, който бе смятан за бастион на консерватизма, пише The Los Angeles Times.

Триумфът на Байдън над президента Тръмп отразява политическа промяна, подобна на тази в други щати на Югозапад, където нараства броят на латиноамериканците и обучени в колеж избиратели в предградията.

Последният демократ, който спечели Аризона, беше Бил Клинтън в неговата надпревара през 1996 г. Той е първият от Хари С. Труман през 1948 г.

През 2016 г. Тръмп спечели с малка преднина от 91 000 гласа в Аризона пред Хилари Клинтън.

Подобно на гласоподавателите другаде, избирателната активност в Аризона беше изключително висока, регистрирайки почти толкова гласове, достигайки 2,5 милиона гласа, колкото бяха подадени през 2016 година, дори преди отварянето на изборните секции във вторник.

Междувременно, докато и двата щаба обявиха победа, в републиканските кръгове активно се обсъжда постът в Туитър на Мат Маковияк - бивш прессекретар на сенатора на САЩ Кей Бейл Хътчинсън. Политикът посочи на това, че Байдън уж вече е получил 100% от новите гласове в Мичиган (128к+) заради някакво напомпване на бюлетини, най-вероятно във вида на гласове по пощата. 

На поста веднага реагира и Тръмп, той зададе въпроса как това е могло да се случи и препрати поста на Маковияк.

При това Twitter съпроводи туита на президента като "спорен и, вероятно, въвеждащ в заблуждение относно изборите в САЩ".   

Ситуацията в Уисконсин и Мичигън действително кардинално променя хода на изборите.

Гласуването по пощата в тези щати буквално отнема победата на Тръмп. Американският Туитър започна мощна атака от шеги на тази тема.  Американците обръщат внимание на скоковете в броя на гласовете за Байдън в Уисконсин и Мичиган. 

В един момента кандидатът на демократите събра 128 000 гласа в Мичиган, докато броят на гласовете за Тръмп не се промени значително.  В Уисконсин Байдън по същия начин получи 100 000 гласа.  Последното бе обяснено, че всичко е законно - просто през нощта са преброили над 100 000 бюлетини, изпратени по пощата от град Милуоки. 

Превод и редакция: БЛИЦ