Bild: Кои са супероръжията на бъдещето
Някои от тях са опасни не само за противника, но и за цивилизацията ни
Идеята за това оръдие е на 100 г. Изпълнението обаче се натъква на големи трудности и усложнения. Принципът е на две релси да се подаде напрежение, а поставеният върху тях снаряд се ускорява четири пъти повече от оръдейния. Това му осигурява извънредно голяма далечина (над 200 км) и мощ дори без взривен заряд.
Главният му недостатък е високото потребление на енергия, загряването налага честото сменяне на релсите, малка скорострелност.
Американците експериментираха с опитния образец Innovative Naval Prototype. Конструкторите считаха, че тяхното оръжие „ще измени правилата на играта”, но това не стана. БЛИЦ вече информира, че програмата е спряна.
Лазер
Лазерите са типично оръжие от научната фантастика. Те са наричани „оръжията на бъдещето”, открити са преди повече от 50 г. Проблемът все още е в осигуряване на мощност на лъча. САЩ и Великобритания почти не крият напредъка си. Китай и Русия пазят в тайна постиженията си.
БЛИЦ припомня, че лазерът е добре насочен кохерентен сноп (постоянна фаза) светлина, монохроматичен (с еднаква дължина на вълната, т.е. с еднакъв цвят) и голяма яркост.
Маскировка
Сегашните системи за маскировка се основават на различни принципи и измамват средствата за откриване с помощта на своята конструкция или използвани материали.
Средството за маскировка, копиращо околната среда и създаващо впечатление за невидимост на защитения обект, се нарича активен или термооптичен камуфлаж. Той вече съществува – видеосистема проектира изображение на околния ландшафт върху защитения обект.
Силови полета
Непроницаеми силови полета в бъдеще ще защитават танковете, корабите и самолетите от огъня на противника. Военният отдел на компанията Boeing вече е проучил проблема и през 2015 г. подал заявка за получаване на първия патент в тази перспективна област.
Предложеният принцип за защита на обектите използва сензори и специални средства за защита. При откриване на приближаващо се средство за поражение автоматиката подава команда на лазерни и микровълнови излъчватели, които ще създадат пред заплахата облак от плазма. Този облак по своята температура, плътност и т.н., трябва съществено да се различава от околното пространство, поради което летящият снаряд ще се сблъска с различни натоварвания и ще се разруши. След справяне със заплахата системата моментално се самоизключва.
Бойни костюми и екзоскелети
Мравката благодарение на своята хитинова „кожа” може да носи товари 60 пъти по-тежки от самата нея. Екзоскелетите ще изпълняват същата роля при хората. Bild отбелязва, че екзоскелетите вече не са само мечта.
Японският Университет Цукуба вече е представил екзоскелета Hybrid Assisitve Limb (HAL), който позволява на човек да носи 5 пъти по-тежки товари от обикновеното.
Компанията Lockheed Martin създала системата Human Universal Load Carrier (HULC) за повишаване на физическите възможности на войника. Изделието е на етап изпитания и доработка.
Роботи-войници
Според вестник New York Times, Пентагонът вложил в разработването на нови роботизирани системи 18 млрд долара. САЩ нямат избор, защото има сведения, че Русия и Китай влагат в робототехниката значителни средства и са постигнали сериозни резултати.
През 2015 г. няколко стотици учени от цял свят подписаха открито писмо с критика на бойните робототехнически системи. Те предупреждават, че дори най-простите интелектуални системи могат да предизвикат надпревара във въоръжаването. Пред американското командване стои дилемата колко свобода може да се даде на автоматиката и кои решения трябва да останат за хората.
Ю-71
Една от най-важните новости в руската армия е хиперзвуковият летателен апарат Ю-71, създаден в рамките на проект с кодово наименование „4202”. Според Никлас Ренцел, този глайдер може да развива скорост до 11 хил км/час
Това е безпилотна ударна система: управляемо, свръхскоростно оръжие с ядрена бойна част. Според военни експерти, Русия извършила първия старт на опитния апарат на 26 февруари 2015 г.
Най-голямата опасност от Ю-71 е в съчетанието скорост и маневреност. Обикновените системи за ПРО могат да прехващат само цели, летящи по предсказуеми траектории: изчислявайки техните параметри, ПРО екстраполира техните траектории и определя от къде да изстреля противоракета и накъде да я насочи.
Към 2025 г. Русия разчита да получи не по-малко от 20 такива апарата.
Нанороботи
Представката „нано-” произлиза от гръцката дума „джудже”. Един нанометър е милиардна част от метъра или милионна част от милиметъра.
Американският физик Луис дел Монте представил неотдавна книга за нанотехнологиите във военната сфера „Nanoweapons: A Growing Threat To Humanity”, в която обяснява защо нанотехнологиите по своя потенциал превъзхождат дори ядреното оръжие. Нано-оръжието може да унищожи човечеството до края на 21 век.
Изкуствен интелект
Целта е проста: създаване на изкуствени системи, способни да мислят и да вземат собствени решения, като по презумпция те трябва да са полезни за хората.
Много учени обаче считат, че това представлява риск за цивилизацията, ако се загуби контролът над оръжието, напълно управлявано от изкуствения интелект, и хората не вземат окончателното решение.
Космически кораби и космически станции
Първи САЩ се изкушиха да изведат оръжие в космоса: в началото на 80-те години те стартираха програмата Strategic Defense Initiative, според която орбитална станция с лазерно оръжие ще унищожава съветски балистични ракети. Програмата е спряна. Не се знае Русия и Китай какво правят в тази област.
Според Bild, човечеството засега е далеч от създаването на пълноценни бойни космически кораби. Според Договора за изследване и използване на космическото пространство, в орбита около Земята не може да се разполага ядрено оръжие.
Редакция БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: