Бивш сътрудник на Държавния департамент: Даже неуспешното изстрелване на иранска ракета е повод за тревога
Уайтън изрази загриженост, че Иран строи и се опитва да изстреля ракети, натрупвайки безценен опит дори в случай на провал
Когато Тръмп публикува в Twitter снимка на мястото на експлозията на иранската ракета, едва ли някой се изненада, че САЩ следят Иран от космоса, заяви в интервю за Fox News Кристиан Уайтън, бивш старши съветник на Държавния департамент на САЩ.
В същото време Уайтън изрази загриженост, че Иран строи и се опитва да изстреля ракети, натрупвайки безценен опит дори в случай на провал.
Служителите на разузнаването се притесняват, че президентът Тръмп може да е направил публично достояние секретните материали на системата за наблюдение, когато публикува тази снимка в Twitter, пише "Поглединфо".
Явно тук можете да видите експлозията на иранска ракета на стартовата площадка. В своя туит президентът отрича, че експлозията се дължи на каквато и да е намеса от страна на САЩ.
Междувременно Техеран не обвинява публично Вашингтон и приписва неуспешния старт на техническа грешка.
Кристиан Уайтън е бивш старши съветник на Държавния департамент. Работил е в администрациите на Тръмп и Джордж Буш. Освен това е старши сътрудник в Центъра за национални интереси и автор на „Smart Power: Между дипломацията и войната“. Добро утро Кристиян!
КРИСТИЯН УАЙТЪН, бивш старши съветник на Държавния департамент на САЩ:Добро утро!
Какво можете да кажете за експлозията на иранската ракета на стартовата площадка и факта, че президентът публикува снимка, напълно осъзнавайки, че той има такива пълномощия?
КРИСТИЯН УАЙТЪН: Не знам дали този документ е бил засекретен или не, но ние събираме конкретна информация от аерокосмическото разузнаване - това е добре известен исторически факт - от 1959 година. Тогава имаше програма Corona, в рамките на която за първи път се появиха спътници над Съветския съюз.
През 1995 г. това беше напълно разсекретено. И ако гледате филми и документалистика от 90-те години насам, това беше добре известен факт.
За никого не е новина, че правим сателитни снимки на Иран. И, разбира се, както отбелязахте, президентът има всички правомощия да разсекрети всичко, което иска. За да направи това, той дори не се нуждае от никаква процедура.
Това следва от конституционните му правомощия да упражнява контрол върху изпълнителната власт. Ако бюрократите от националната сигурност мислят различно, това са техните проблеми.
Що се отнася до самото събитие, фактът, че Иран изстреля предполагаемо сателитна ракетна-носител, е тревожен. Северна Корея също пое по този път, за да получи междуконтинентална балистична ракета. И дори неуспехът, дори полетът, който продължава само няколко секунди, дава много ценни данни от телеметрията, с които можете да изграждате и подобрявате ракетите си. Така че в този смисъл това събитие е тревожно.
Съединените щати говориха по-открито за кибератаката, която унищожи изключително важната иранска база данни, използвана от Стражите на (Ислямската - ИноТВ) революция за нападение на нефтените танкери. Това ли е умният начин да се даде на режима сериозен сигнал, без да се пеолива кръв?
КРИСТИЯН УАЙТЪН: Мисля, че използването на средствата на кибер войната, при която имаме все повече възможности ... Отново това е широко известно и за съжаление имаше изтичане на информация, обществеността научи, че приадминистрацията на Обама ние и Израел използвахме кибер инструменти, т.е. да деактивирахме част от иранската ядрена програма ... Това е полезен инструмент, но не може да бъде единственият. Трябва да имаме истински военни средства за възпиране.
Последвайте ни
1 Коментара: