Икономиката на Русия преживява истински срив на третата седмица от началото на войната в Украйна, съобщава България Он Ер.

Хранителните стоки са поскъпнали значително. Захарта вече почти изчезна от рафтовете, а в социалните медии се появиха кадри от напрежение в магазините. 

Руснаците се впуснаха в битка за захар - увеличението на цената за седмица е с почти 13%. Ако преди година един пакет е струвал около 40 рубли, сега вече е двойно - близо 80, или 1,40 лв. 

Националната статистика "Росстат" само за периода 5-11 март регистрира най-голямото покачване на цените от 1998 г. насам. 

Една от най-големите вериги хипермаркети обяви, че увеличава собственото производство на захар, за да задоволи търсенето, което е скочило 24 пъти за седмица. Прокуратурата пък започна проверка на поскъпването и дефицитите. 

"Идваме да купим захар. Тук представител на магазина каза, че всеки може да купи до 5 кг. Всичко става доста организирано", сподели клиент. 

Хората се питат къде отиде захарта, която доскоро отлежаваше с месеци на рафтовете, а сега се превърна в стока от първа необходимост. Според експертите причината не е само в паникьосаните руснаци, но и в самия пазар.

"Миналата година държавата регулираше цените на захарта. В резултат на това цената на покупките на едро стана по-висока от тази на дребно. Звучи необичайно, но е факт. 

Магазините не можеха да начисляват голяма надценка върху захарта. Но за сметка на това никой не ограничаваше търговците на едро, затова и те вдигнаха цените", обясни председателят на Руската асоциация на търговията на дребно Андрей Карпов.

Правителството вече обяви, че ще въведе забрана за износ на зърно и захар до края на лятото. И очакванията са цените на тези стоки в Русия да паднат. Данните показват, че за една година хлябът е поскъпнал с 37% - вече е близо 70 рубли, или 1,20 лв. За същия период шоколадът е поскъпнал със 138 на сто - вече е почти 1,50 лв. 

Още по-бързо растат цените на техниката. Но все пак има и стоки, които са поевтинели - например горивото. За това също има обяснение - след началото на войната в Украйна много страни отказаха да купуват руски петрол и той бе пренасочен към вътрешния пазар. В резултат на това бензинът и дизелът поевтиняха.