Флотът на САЩ сериозно отстъпва в радиуса на действие на противокорабните ракети на своите главни съперници Русия и Китай. Нова модификация на американска ракета обаче може буквално да разсипе корабите на противниците на САЩ „на пух и прах”, пише Business Insider.
На борда на американските разрушители и крайцери има модерни системи за ПРО, а също и далекобойни крилати ракети за поразяване на земни цели, обаче намиращата се на въоръжение от 1977 г. ракета „Харпун” сериозно отстъпва на по-съвременните руски и китайски аналози.
 
Китайските противокорабни ракети YJ-18 и YJ-12 притежават радиус на действие 380 км, като при това на близко разстояние до целта YJ-18 набира свръхзвукова скорост, а YJ-12 изпълнява спираловиден маньовър за отклоняване от противоракетните средства на противника. Руската противокорабна версия на „Калибр” бие на 300 км и също набира свръхзвукова скорост на малка дистанция от целта.
 
Отчитайки, че радиусът на действие на американските „Харпуни” е само 120 км, то китайските и руските ракети могат да нанесат огромни щети на авионосната групировка на САЩ.
 
Това е причината американските ВМС да подпишат договор с компанията Raytheon за разработване на противокорабна версия на ракетата „Томахоук”.
 
„При неголеми разходи тази модификация потенциално може да измени разположението на силите. Такава ракета ще може да бие на 1600 км” – заявил още през 2015 г. заместник-министърът на отбраната Боб Уорк. – Нея ще може да я ползва практически целият наш надводен и подводен флот.”
 
Business Insider обаче предупреждава, че новата „томахавка” няма да се появи скоро – за разработка на глава за самонасочване трябват поне две години и още толкова ще са нужни за нейните изпитания. Предполага се, че тази ракета ще може да повлияе на ситуацията в моретата към началото на 2020-те години.
 
Превод и редакция: БЛИЦ