Der Tagesspiegel: Путин ще смени гнева си с милост, но не заради добрите отношения със Запада
При смяната на властта в Русия не трябва да има натиск отвън
В мартенското обръщение към съотечествениците Владимир Путин слага акцент върху военната мощ и и говори за противопоставянето със Запада, напомня журналистът. Тогава президентът наподоби Русия като обсадена крепост и представи цял каталог от „оръжия-чудо, който трябваше не само да успокои населението, но и да респектира Запада”. След преизбирането му обаче той за първи път неочаквано обяви за намаляване на военните разходи.
„Малко отклонение от курса” Путин направи и по сирийския въпрос. Отначало обяви, че ще въоръжи сирийската армия със ЗРК С-300, после се отказа.
По отношение на спорния проект за „Северен поток-2” Москва и тук показа готовност да направи компромис на Украйна.
„Впрочем не трябва да се очаква много: Путин хвърля камъни във водата и наблюдава дали някой ще забележи това” – счита журналистът.
Руският президент „успя да запази стабилността вътре в страната, обаче в условията на постоянно противопоставяне модернизацията на Русия и обявените икономически и социални реформи едва ли ще се получат.
„За да реши своите проблеми, Русия трябва да възобнови сътрудничеството със Запада”, счита Der Tagesspiegel.
Има и още една причина Русия да е заинтересована от изглаждане на отношенията със западните страни – времето „Русия без Путин” наближава. „За авторитарните, демократично нелегитимни режими предаването на властта на приемник е един от най-опасните моменти от тяхното съществуване. И Путин ще се стреми по време на тази фаза на Русия отвън да не се оказва дори най-малък натиск” – прогнозира Херолд.
За да се сближи със Запада или поне със Западна Европа, руският президент трябва не само да „включи сигнал за завой, но и действително да вземе нов курс” – обобщава Der Tagesspiegel.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: