Добра идея ли е да се взриви ураган с ядрена бомба?
За първи път подобна мисъл се появява в главата на Джак Рийд през 1956 година
По-късно президента отрече твърдението в Twitter, но не е трудно да се запитаме, дали наистина информацията е лъжа, особено след гафа с Гренландия. И все пак, да взривиш ураган с ядрена бомба е много лоша идея. Но е план, с който САЩ си играе от години.
Мощта на един ураган е доста по-голяма от тази на бомба, така че да изпратиш ядрен снаряд в тропическа буря най-вероятно ще означава да създадеш радиоактивен ураган. Това е въпрос, който толкова често е задаван на Национална агенция на океанските и атмосферни изследвания, че експертите са направили цяла страница на сайта си, в която обясняват, защо идеята е ужасна.
И въпреки всичко редица учени се връщат обратно към този план, опитвайки се да намерят мирни начини за използването на ядрени оръжия. За първи път подобна мисъл се появява в главата на Джак Рийд през 1956 година. За щастие никой не му обръща внимание.
През 1959 година си намира по-добра публика, пред която представя Project Plowshare – опитът на американските учени да използват за научни цели ядрените оръжия. В своя доклад учените звучат повече като група откачалки, отколкото като експерти. Но проектът им не остава само на теория.
27 бомби са детонирани между 1961 и 1973 година на територията на Невада, Колорадо и Ню Мексико, като част от проекта. 3,5 килотонна бомба е пусната над солна мина, за да се "проучи за възможността за преобразуване на топлината, произведена от ядрен взрив, в пара за генериране на електрическа енергия". Това гласи доклад по проекта от 1983 година.
Разбира се, планът не проработва. Както и всички останали, които Project Plowshare включва. Повечето от тях се стремят към взривяването на големи парчета от Земята.
В най-смелите си мечти учените се стремели към това да разширят Панамския канал, използвайки ядрена бомба.
В началото на 60-те любовта на американците започнала да намалява. Провалите на Project Plowshare не допринесли за нищо повече от това, проектът да бъде изоставен.
Но дошла Студената война, Спутник вече летял в космоса и Америка отново решила да се оглежда за други нелогични употреби на ядрени оръжия. Подложена на напрежение от възхода на СССР, без да може да качи човек на Луната (все още), Америка решила да... взриви спътника ни.
Пентагонът нарекъл проекта A119, а идеята му била да създаде облак във формата на гъба, който да се види от Земята. В крайна сметка правителството се вразумило и отменило проекта, тъй като осъзнало, че ще изплаши също толкова американци, колкото и съветски граждани.
За някои мечтата, че ядреното оръжие може да се използва за мирни цели, така и не умира. Рийд продължил да обяснява, че взривяването на урагани с ядрена бомба е добра идея до смъртта си през 2007 година. Според него никой в Америка не искал да използва оръжията, защото било "политически некоректно", а не защото било опасно. Доказателства, че би имало вреда от подобно действия нямало.
Ала всъщност има стотици учени, които ясно казват, че използването на ядрена бомба срещу ураган е изключително лоша идея, а въпроса не е само в политическите нагласи, а и във факта, че подобни мисли могат да убият всички ни.
Последвайте ни
11 Коментара: