ЕС се тресе, Кьовеши разкрива измами за милиарди
Тя предложи институциите да имат по-големи възможности за оценка на получаваните данни и да разчитат на по-силна подкрепа от Европол
Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши, предприе мащабна операция под кодовото име "Адмирал", насочена към разкриване на сложна схема за измами с данък добавена стойност (ДДС) в Европейския съюз.
Разследването, започнало през ноември 2022 г., разкрива престъпен синдикат, базиран в Балтийските страни, който е нанесъл щети на държавите членки в размер на приблизително 2,9 милиарда евро.
Как работи схемата за ДДС измами?
В рамките на операцията, проведена през последните два дни, 624 полицейски служители извършиха обиски и арести в 16 държави. Схемата включва създаване на компании в 15 държави членки, които действат като легитимни доставчици на електронни стоки.
Тези компании продават популярни електронни устройства на стойност над 1,48 милиарда евро чрез онлайн платформи на клиенти в различни страни, като се възползват от правилата на ЕС за трансгранични сделки, освободени от ДДС.
Лаура Кьовеши настоява за засилване на Европейската прокуратура
В контекста на нарастващите финансови престъпления в ЕС, Лаура Кьовеши подчерта необходимостта от засилване на капацитета на Европейската прокуратура и Европол в борбата с измамите, свързани със средства от бюджета на ЕС.
Тя предложи институциите да имат по-големи възможности за оценка на получаваните данни и да разчитат на по-силна подкрепа от Европол, съобщава БТА.
Координация между държавите членки и европейските институции
Кьовеши отбеляза, че за ефективна борба с трансграничните финансови престъпления е необходима по-добра координация и обмен на информация между държавите членки и европейските институции.
Тя подчерта, че укрепването на тези структури е ключово за защитата на финансовите интереси на ЕС и за предотвратяване на бъдещи измами.
Мащабната операция "Адмирал" и призивите на Лаура Кьовеши за укрепване на европейските институции подчертават сериозността на проблема с ДДС измамите в ЕС.
Необходимостта от засилена координация и по-ефективни инструменти за борба с финансовите престъпления е от съществено значение за защитата на икономическата стабилност и финансовите интереси на Съюза.
Последвайте ни
2 Коментара: