След пожара, който унищожи сериозна част от парижката катедрала Нотр Дам в понеделник вечерта, даренията за възстановяването й надхвърлиха 1 млрд. евро. Някои хора обаче призовават богаташите да преосмислят тяхната щедрост.

Френски милиардери, сред които Франсоа Анри Пино, семейство Арно и семейство Бетанкур Мейерс, дариха общо 680 млн. долара за възстановяването на един от символите на Париж, пише Forbes.

Даренията от френски компании също не спират. Петролният гигант Total обяви, че ще дари 100 млн. евро. JCDecaux и Société Générale ще се включат с 20 млн. евро и 10 млн. евро, респективно.

Американският технологичен гигант Apple също обяви, че ще помогне за възстановяването на Нотр Дам.

Зад всичките тези дарения не стоят само заможни хора и компании. Великобритания ще бъде помолена за дъбови дървета. В оригиналното строителство на покрива на Нотр Дам са използвани близо 1 300 дървета.

Няколко унгарски града също ще дарят за каузата, като така ще изплатят отдавнашен свой дълг. През 1879 г. унгарският град Сегед е почти унищожен от наводнение. Франция тогава проява огромна щедрост при възстановяването и унгарците сега искат да се отплатят.

Недоволството

Тази вълна от добрoжелателност бе разкритикувана от видни фигури в социалните медии.

Голф звездата Томас Питърс бе принуден да изтрие свое съобщение в Twitter, в което разкритикува даренията за Нотр Дам.

Британската телевизонна водеща Джанет Стрийт-Портър заяви, че би било по-добре даренията да се похарчат за социални проблеми. Нейното мнение се споделя и от американската авторка Кристан Хигинс, която написа в Twitter: "... дарявайте, за да помогнете на Пуерто Рико да се възстанови. Дарявайте, за да доставите на хората от Флинт чиста вода. Дарявайте, за да извадите децата от клетките. Исус не е бил загрижен за витражи. Той е бил загрижен за хората."

Френският политик Филип Путо нарече даренията на богатите "състезание между укриващи данъци". Ако имаше качествена данъчна система, щеше да има социален фонд за подобни случаи, написа той в Twitter.

В Huffington Post писателят и историк Майк Стъкбери припомни на дарителите за отговорността им към бедните: "Важно е някои хора да не забравят, че тази прекрасна сграда е построена в чест на вяра, която набляга на това да се оказва помощ и подкрепа на бедните, независимо от това кои са те."

В социалните медии изобилства сходни коментари. Британският вестник The Metro получава реакции на своята Facebook страница, като тази: "Даряват над 300 милиона!!! С тези пари могат да се спасят хиляди животи по света."

Ефектът Саклър

Подобни критики крият риска да принудят богатите да не даряват въобще. Това вече се случва във Великобритания. Местното недоволство от участието на фамилията Саклър в опиоидната криза принуди семейната фондация да спре всичките си дарения.

Има все повече протеснения, че случилото се със семейство Саклър е само началото.

В случая с Нотр Дам аргументът е двояк. Призивите дарителите да насочват парите си към борбата с бедността, а не към Нотр Дам, пренебрегват факта, че много милиардери вече даряват за най-различни подобни каузи.

Има и опасения, че общественият натиск върху филантропите ще ограничи техните дарения. Критките по отношение на техните бизнес интереси, данъчни декларации или филантропски подбуди няма да помогнат за увеличението на даренията.

Те могат единствено да ги намалят, тъй като богатите ще започнат да избягват светлината на прожекторите, според Forbes.