Франция е в тежка криза със САЩ и Австралия, след като Канбера развали мегадоговор за десетки милиарди долари за доставка на френски подводници, което накара Париж да извика посланиците си от двете страни. Това заяви в събота пред телевизия Франс 2 френският министър на външните работи Жан-Ив Льо Дриан.

По думите на дипломата, фактът, че за първи път в историята на отношенията си със САЩ Франция извиква посланика си за консултации, е сериозен политически акт, който показва силата на кризата между двете страни, а също и с Австралия.

Льо Дриан определи това като “лъжа, лицемерие, мащабна загуба на доверие и презрение от страна на съюзници на Франция“.

На въпрос на телевизионния водещ министърът аргументира извикването на френските посланици от Канбера и Вашингтон с „тежката криза“ между Париж и тези страни.

Той обаче определи като ненужно извикването на френския посланик от Лондон, отбелязвайки иронично: „известен ни е постоянният им опортюнизъм“, няколко месеца след Брекзит.

Според външния министър случилото се ще окаже влияние върху новата стратегическа концепция на НАТО. Той обаче не спомена за излизане от алианса.

В същото време заяви министърът на отбраната на Австралия Питър Дътън, цитиран от Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА, заяви, че страната му е била откровена, открита и честна с Франция относно притесненията си, свързани със сделка за френски подводници.

След сключването на ново споразумение със САЩ и Великобритания, Канбера се отказа от сделката от 2016 г. за закупуване на конвенционални френски подводници. В четвъртък страната обяви, че планира да построи най-малко 8 подводници с ядрени двигатели с американски и британски технологии, като част от тристранното партньорство в областта на сигурността.

Дътън подчерта, че разбира недоволството на французите, но отбеляза, че твърденията, че австралийското правителство не е изразило своето безпокойство пред Париж противоречат на публично направени изявления.

"Правителството имаше своите проблеми, ние ги изразихме и искаме да работим в тясно сътрудничество с французите и ще продължим да го правим в бъдеще", заяви министърът.

Той добави, че страната е взела решение в интерес на националната си сигурност.

Според Дътън Канбера не е можела да закупи френски ядрени подводници, защото за разлика от американските те трябва да бъдат презареждани. Това е направило американските подводници единствените подходящи за денуклеаризираната страна.

Решението за отказ от договора на стойност 90 милиона австралийски долара (56 милиона евро) предизвика гнева на Франция, която е съюзник на САЩ и Великобритания в НАТО. Париж обвини отзова посланиците си от Канбера и Вашингтон и обвини съюзниците си, че лъжат за проектите си.

Споразумението изправи САЩ пред безпрецедентна дипломатическа криза с Франция, която според анализатори може да причини трайни щети на съюза с Париж и Брюксел и поставя под съмнение обединения фронт, който администрацията на американския президент Джо Байдън иска да изгради срещу Китай, отбелязва Ройтерс.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!