Ирландските специални сили се спускат от хеликоптер на румънските военновъздушни сили на испанския Атлантик, докато в същото време в Рота, на андалуския бряг, избухва буря. Времето превръща операцията в истинско предизвикателство както за пилотите, така и за водолазите - и донякъде за почетните гости на трибуните на плажа, а вятърът бие в лицата им. Това изглежда като метафора за настоящата ситуация в света, отбелязва германският телевизионен канал ZDF.

Европейските въоръжени сили се събират на остров Рота за "историческа премиера": първото военно учение на Европейския съюз (ЕС). Това е мястото, където силите за бързо реагиране на ЕС се обучават да изпълняват това, което трябва да могат да правят в бъдеще.

Както Европейският съюз реши преди година в своя Стратегически компас, тези сили за бързо реагиране трябва да започнат да действат през 2025 г.

Някои жители на Рота биха искали да ги имат сега. Например да предоставим европейска хуманитарна помощ на Ивицата Газа. "Ако искате да помогнете на цивилни, това изисква по-голям логистичен капацитет и военна защита“, казва първият европейски дипломат Жозеп Борел.

А най-висшият военен офицер в Европа генерал Роберт Бригер добави, че, разбира се, може да се предположи, че европейските сили могат да бъдат разположени при такъв сценарий в бъдеще.

Но тази седмица е само тест. Обучавани в продължение на 14 месеца, 2800 войници от 19 държави от ЕС се събраха тук, за да практикуват специфичен сценарий: измислена африканска държава е застрашена от колапс. ЕС трябва да се намеси, да гарантира сигурността на страната и в същото време да спаси нейните граждани.

Този сценарий не без основание много прилича на реалните събития от това лято, отбелязват ZDF и "Фокус". А възможността за такава намеса, според върховния представител на ЕС по външните работи Борел, би издигнала Европейския съюз на ново ниво.

Опитите Европа да се превърне и във военна сила имат дълга история, припомня германският телевизионен канал. Първата идея за създаване на Европейска отбранителна общност възниква през 1952 г., но е победена от опозицията във френското Национално събрание.

Оттогава Европа е склонна да набляга на икономическата мощ. А по въпросите на сигурността се разчиташе или на националните държави, или на НАТО – и съответно на САЩ. Първият мандат на Доналд Тръмп в Белия дом обаче вече разтърси Европа.

Перспективата за евентуално връщане на Тръмп на власт догодина, на следващите избори в САЩ, още повече тревожи европейците. Ако ЕС иска да играе роля в оформянето на глобалната политика, той трябва да може да го направи във военен план - това убеждение вече надделя.

Но дали това не се случва твърде късно и планираните 5 хиляди войници от силите за бързо реагиране не са ли малко за това? Точно този въпрос беше зададен на Борел на остров Рота. Да, казва той, разбира се, ЕС трябваше да започне да действа преди няколко години. Все пак "всяко пътешествие започва с първата стъпка. А това пътуване ще бъде дълго."

Освен това, и това става ясно от много разговори с участници в ученията, такова струпване на сили не е лесно. Много армии на ЕС вече са натоварени до краен предел по отношение на личния състав и много военни вече са изпратени, например, в НАТО. Дори 5 хиляди при такива условия първо трябва да се "остържат", отбелязва германският телевизионен канал.

Между другото, Германия обяви, че през 2025 г., тоест през първата година от съществуването на силите за бързо реагиране на ЕС, тя ще поеме тяхното ротационно ръководство. Следващото, а след това и второто учение за създаване на отряда трябва да се проведе в Германия през следващата година. Тази седмица в Рота Европа прави първата си стъпка. Нито повече, нито по-малко, заключава ZDF.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук