ISW: Само след година-две Русия трудно ще воюва в Украйна
Руските власти продължават да бъдат изключително внимателни към реакциите на ултранационалистическата общност
Русия се стреми да постигне решителна победа в Украйна до 2026 г., преди вероятните средносрочни и дългосрочни икономически и силови ограничения да започнат значително да намаляват способността на Русия да поддържа военните си усилия в Украйна.
Руските власти продължават да укрепват принудителните механизми в подкрепа на продължаващите усилия за криптомобилизация, за да избегнат провеждането на по-широка мобилизация.
Това се посочва в анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Русия вероятно ще бъде изправена пред все по-големи предизвикателства при производството и снабдяването с материални средства, от които се нуждаят руските операции в Украйна, и Кремъл вероятно ще става все по-зависим от чуждестранни партньори, за да посрещне нуждите си от материални средства.
"Руските власти вероятно ще трябва да мобилизират допълнително руската икономика и отбранителна промишленост и да инвестират в развитието на способностите, ако руските военни възнамеряват да поддържат сегашния темп на операциите в средносрочен и дългосрочен план, тъй като Русия изчерпва ограничените си съветски запаси, но не е ясно дали руската отбранителна промишленост ще бъде в състояние да произвежда достатъчно, за да поддържа високото ниво на загуби на оборудване, които руските сили в Украйна ще претърпят, дори при по-нататъшни икономически загуби.
Прогнози на анализатори
Анализаторите вече прогнозираха, че усилията на агресора да разшири отбранителната си промишленост едва ли ще бъдат устойчиви в средносрочен и дългосрочен план поради очаквания недостиг на работна ръка и въздействието на западните санкции.
Разузнаването на Украйна посочи Северна Корея като най-влиятелния съюзник на Кремъл, тъй като доставките на боеприпаси от КНДР за Русия имат пряко и бързо въздействие върху динамиката на войната.
По-специално ВСУ усеща увеличаване на темпото на руските операции само няколко дни след пристигането на следващия товар с боеприпаси. Към юни 2024 г. Северна Корея е доставила на Русия 4,8 млн. артилерийски боеприпаси.
Ролята на Северна Корея
"Подкрепата на Северна Корея преди това позволи на Русия да поддържа значително артилерийско предимство пред Украйна и Русия използва тези предимства, за да подкрепи последователни настъпателни операции, целящи да попречат на украинските сили да си върнат инициативата", обясняват анализаторите.
Напоследък руските власти активизираха сътрудничеството си с КНДР. През юни Путин посети Пхенян и подписа споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство с Ким Чен-ун, а председателят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу посети Северна Корея на 13 септември.
Задълбочаващото се военно партньорство на Русия с КНДР е символ на отношенията, които агресорът иска да изгради с Иран, Китай и други желани партньори.
"Русия вероятно ще се сблъска с намаляващи запаси от оръжия и оборудване и ще се бори да компенсира недостига, освен ако не успее масово да заобиколи западните санкции и значително да разшири ангажиментите си с чуждестранни партньори, за да получи достатъчно военно оборудване, компоненти и стоки с двойна употреба", заключават анализаторите.
Съветникът на украинския президент Олександър Камишин заяви на 15 септември, че Украйна е започнала собствено серийно производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди.
Апти Алаудинов влоши усилията на Кремъл да проведе размяна на военнопленници
Руското министерство на отбраната (МО) реагира незабавно на възмущението на ултранационалистите във връзка със спорната смърт на двама оператори на дронове в Украйна.
Това подчертава как руските власти продължават да бъдат изключително внимателни към реакциите на ултранационалистическата общност.
Руските ултранационалистически военни блогъри похвалиха реакцията на руското МО на смъртта на операторите на дронове, но изразиха загриженост относно способността на МО да реши системните проблеми, довели до смъртта.
Командирът на чеченския Спецназ "Ахмат" Апти Алаудинов влоши усилията на Кремъл да проведе размяна на военнопленници за войници, които са се защитавали срещу украинското нахлуване в Курска област, като същевременно балансира между опитите си да се хареса както на руското Министерство на отбраната (МО), така и на твърдолинейните аспекти на чеченското общество.
Съобщава се, че украинските сили са напреднали в Глушковски район, Курска област, и че руските сили наскоро са си възвърнали територията в района на 15 септември. Украинските сили продължиха настъпателните операции в целия си район в Курска област, а руските сили наскоро напреднаха в района.
Руските сили наскоро напреднаха в близост до Сватoве, Сиверск и град Донецк.
Последвайте ни
3 Коментара: